Trwałe i mniej trwałe METODY DEPILACJI

powrót

Kosmetologia

Metod depilacji jest wiele. Na pewno każdy choć raz w życiu pomyślał z westchnieniem o takiej, którą wystarczy zastosować raz i zapomnieć o problemie kłujących włosów w miejscach, które chce się mieć gładkie. Poniżej prezentujemy przegląd metod stosowanych w domowym zaciszu i w specjalistycznych gabinetach.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Trwałe i mniej trwałe METODY DEPILACJI© Katarzyna Malecka - Fotolia

W środowiskach feministycznych i (lub) związanych z miłośnikami naturalnego trybu życia pojawiają się od jakiegoś czasu głosy sugerujące, że zwyczaj depilacji jest opresyjny wobec kobiet i wymuszony przez panujące wzorce urody, oczywiście stworzone przez mężczyzn. Te osoby nawołują więc do zaprzestania golenia nóg, pach i okolic bikini, pozwolenia na to, by natura decydowała o wyglądzie tych stref. Mimo że przybywa osób, które przyklaskują takiemu podejściu, depilacja jako zabieg ma się znakomicie, zwłaszcza wiosną i latem. Zdecydowana większość kobiet (i coraz więcej mężczyzn) chce pokazywać światu gładką skórę.

Trzy fazy życia włosa

Włos w trakcie swojego życia przechodzi trzy fazy: anagen (faza wzrostu, trwająca około 3–5 lat), katagen (faza obumierania, trwająca około 2–3 tygodni; włos już nie rośnie) i telogen (faza uśpienia, w której cebulka włosowa obumarła i włos pod koniec tej fazy wypada; trwa to około 6 tygodni). Włosy rosnące na ludzkim ciele znajdują się w różnych fazach, dlatego jednorazowo wypada tylko część.

Doraźne metody depilacji

Tymczasowe metody usuwania włosów to: golenie, usuwanie depilatorem elektrycznym, woskowanie, depilacja pastą cukrową lub kremem. Można tu dodać jeszcze depilację pęsetą i nitkowanie – chociaż te metody wykorzystywane są do depilacji wąsika i regulacji brwi. Warto dodać, że nitkowanie to sposób zaczerpnięty od kobiet z Bliskiego Wschodu (podobnie jak depilacja cukrowa). Polega na tym, że pętlę z nici skręca się kilkakrotnie pośrodku i trzymając nić w rozstawionych palcach, łapie się włosy po jednej stronie skrętu, po czym rozstawia palce z drugiej strony mocniej, a przesuwający się skręt wyrywa cały szereg włosków. Przy dużej wprawie można szybko i precyzyjnie wyregulować sobie brwi w pożądany kształt. Filmy instruktażowe można obejrzeć choćby na YouTube.

Metody nietrwałej depilacji można podzielić na takie, które usuwają wystająca nad skórę część włosa (golenie, krem do depilacji) i te usuwające również cebulki (depilator elektryczny, wosk, pasta cukrowa, pęseta i nić). Najszybsze jest z pewnością golenie. Jest też stosunkowo mało bolesne, ale wystarcza na krótko (często zaledwie na dobę), a odrastające włosy ścięte prosto wydają się twardsze i bardziej kłujące. Golenie może też podrażniać wrażliwą skórę, tworzyć małe rany i otarcia.

Bezbolesną metodą jest także depilacja kremem. Zawarte w nim substancje rozpuszczają keratynę włosa do pewnej głębokości pod skórą (około 1 mm). Włosy odrastają później niż po goleniu, ale trzeba pamiętać o regularnym peelingu skóry, ponieważ zdarza się, że wrastają pod skórę.

Depilator elektryczny usuwa włosy wraz z cebulkami, więc po jego użyciu można liczyć na gładką skórę przez wiele dni. Wadą tej metody jest wysoka bolesność zabiegu. Osoby o wrażliwej skórze nie są w stanie znieść bólu, ich skóra jest mocno podrażniona, a o depilacji pach i bikini nawet nie ma mowy w ich przypadku.

Wosk (na ciepło lub na zimno) i pasta cukrowa (plastyczna masa na bazie karmelu i innych dodatków, działająca na podobnej zasadzie jak wosk – czyli wyrywająca włosy, które się do niej przykleją) również usuwają włosy wraz z cebulkami. Wosk na gorąco to jeden z popularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Wersja na zimno przeznaczona jest dla kobiet o wrażliwszej skórze, z tendencjami do pękania naczynek. Z kolei pasta cukrowa polecana jest jako delikatniejsza, mniej bolesna alternatywa dla wosku. Woskowanie bowiem boli, dlatego dobrze, gdy zabieg wykonuje osoba z dużą wprawą. Kluczowy jest tu umiejętny ruch, żeby jednym pociągnięciem oderwać pokryty woskiem pasek materiału z włoskami.

Pasta cukrowa również wymaga wprawy, żeby płynnym ruchem rozprowadzić miękką masę „pod włos” i natychmiast oderwać „z włosem”. Tymczasowa depilacja jest wygodna, ponieważ można ją wykonać szybko i łatwo. Nie wystarcza jednak osobom, których włosy odrastają w błyskawicznym tempie, jest ich dużo albo znajdują się w miejscach niepożądanych (jak u osób cierpiących na hirsutyzm).

Metody trwałe

Laser i IPL
Zestawiamy te dwie metody, ale trzeba zaznaczyć, że nie są one takie same. IPL (Intense Pulsed Light) to metoda emisji światła przez lampę ksenonową i przepuszczania go przez różne filtry, które odcinają wybrane długości fal. W ten sposób aparaty IPL generują fale nie o jednej długo wyści, jak lasery, lecz w pewnym zakresie. Lasery natomiast emitują światło o jednej, określonej długości fali, zależnie od ośrodka, w którym generowana jest fala świetlna. Może to być gaz (na przykład argon, dwutlenek węgla), kryształ (na przykład laser neodymowo-yagowy, rubinowy, aleksandrytowy), półprzewodnik (tzw. lasery diodowe).

Do depilacji używa się laserów aleksandrytowych (długość fali 755 nm), diodowych (810 nm lub 940 nm), neodymowo-yagowych (1064 nm), rubinowych (długość fali 694 nm) oraz urządzeń IPL w zakresie fal 590–1200 nm.

Źródła:

  • M. Piwecki, Światło w salonie kosmetycznym, Cabines nr 48, październik – listopad 2009.
  • http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/nowoczesne-metody-usuwaniaowlosienia-laser-czy-ipl,305
  • http://www.depilacja.edu.pl/sposobydepilacji/depilacja-enzymatyczna

więcej w Cabines nr 77

Dorota Bury
publikacje Cabines 77
do góry | powrót