Hiperrealistyczne tatuaże naklejane

powrót

Zdobienie ciała

Nietrwałe tatuaże nie są bynajmniej zarezerwowane dla dzieci. Dla najmłodszych przeznaczone są typowe kalkomanie, natomiast dla dorosłych mamy bardziej wyrafinowane techniki, które zapewniają bardziej realistyczny efekt końcowy. Istnieją tatuaże w wielu rozmiarach i w wielu stylach. Pewna słynna marka amerykańska, specjalistka w makijażu profesjonalnym, kilka lat temu wprowadziła do oferty tatuaże do naklejania dla dorosłych.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Hiperrealistyczne tatuaże naklejane© rodjulian - Fotolia

Na czym to polega?

Na początku takie tatuaże, bardzo realistyczne, były przeznaczone do wykorzystania w filmie i w muzycznych wideoklipach. Mają one postać kartek ze wzorem nadrukowanym przy użyciu czarno-białego kosmetycznego atramentu (barwnik z alkoholem), który należy aktywować za pomocą alkoholu o stężeniu 90–99%. Style takich tatuaży są najróżniejsze, do wyboru są wzory: militarne, orientalne, rowerowe, dziewczęce, nawiązujące do świata gangów, marynistyczne, religijne, rockowe itd.

Nieco historii

Czy wiecie, że pierwsze nietrwałe tatuaże były rozprowadzane w gumach do żucia Bubble Gum? Był początek XX wieku, kiedy zaczęto je pakować do niektórych paczek. Z papieru na skórę przenoszono je przy użyciu wody. Niestety, te pierwsze tatuaże były fatalnej jakości, nie wytrzymywały zbyt długo. Potrzeba było ponad stu lat, żeby opracować formułę tymczasowych tatuaży o znakomitych właściwościach.

Tego rodzaju tatuaże stały się po pewnym czasie narzędziem promocji, rodzajem podarunku firmowego. W latach siedemdziesiątych były nawet kolekcjonowane! Dopiero od lat osiemdziesiątych zaczęły się stopniowo zmieniać: stawały się bardziej realistyczne, trwalsze, a nawet zyskały zapach.

Dzisiaj tatuaż może być ozdobiony brokatem, w wersji dla dzieci, jak i dla dorosłych, dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Technika umożliwia perfekcyjną imitację prawdziwych tatuaży. Są zresztą wykorzystywane powszechnie w telewizji, kinie, na pokazach mody i w fotografii reklamowej.

Być może pamiętacie serial telewizyjny Prison Break i Wentwortha Millera w roli Michaela Scofielda. Miał on olbrzymi tatuaż na górnej części tułowia. Był to właśnie naklejany tatuaż o znakomitej jakości. Makijażyści zajmujący się charakteryzacją potrzebowali aż czterech godzin, by nanieść go na skórę aktora.

Jest to główny motyw w serialu. Postać odgrywana przez Millera daje sobie wytatuować tors, ramiona i plecy w motywy, które kryją plan więzienia Fox River, żeby nie zgubić się w nim podczas ucieczki. Kiedy patrzymy na tatuaż, widzimy różnie, precyzyjnie przedstawione postacie (anioła i demona), ale gdy przyjrzymy się mu z bliska, zobaczymy doskonale ukryty plan więzienia.

To arcydzieło zostało stworzone przez Roma Berga (który stworzył również słynny tatuaż z filmu Czerwony smok z Edwardem Nortonem i Anthonym Hopkinsem). Wymyślił on go, oglądając plany więzienia, potem naniósł kontury planu na pierwsze rysunki, żeby harmonijnie połączyć linie obu. Inne filmy wykorzystywały tatuaże, żeby nadać postaciom charyzmę i intrygujący charakter. Edward Norton w filmie American History X odgrywa rolę neonazisty Dereka. Ma on wytatuowaną na klatce piersiowej swastykę, symbol przynależności do gangu. W innym głośnym filmie, Matriksie, Neo, grany przez Keanu Reavesa, ma „podążać za białym królikiem”, który jest niczym innym jak tatuażem, który doprowadza go do Trinity, a ona właśnie uświadamia mu prawdę o ich świecie. Tatuaż pokazuje mu drogę poza matrix, a przy okazji jest porozumiewawczym mrugnięciem pod adresem Lewisa Carrolla, który stworzył postać Królika w Alicji w krainie czarów. W tej książce Alicja wskakuje do nory za białym królikiem, który doprowadza ją do tytułowej krainy.

więcej w Cabines nr 77

TŁUMACZENIE: DOROTA BURY
Stéphanie Bernard
publikacje Cabines 77
do góry | powrót