PODOLOGIA Wyposażenie stanowiska do zabiegów i podstawowe procedury pracy

powrót

Podologia

Prawidłowo przeprowadzony zabieg podologiczny jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na zdrowie naszych stóp. Podczas zabiegu należy zadbać o odpowiednio przygotowane stanowisko pracy oraz kwalifikacje osoby wykonującej zabieg. W gabinecie powinny się znajdować odpowiednie sprzęty do prawidłowego wykonania zabiegu podologicznego i przeprowadzenia dekontaminacji narzędzi.
Kosmetolog - zabiegi
PODOLOGIA Wyposażenie stanowiska do zabiegów i podstawowe procedury pracy© bdibdus - Depositphotos

W najbliższych numerach czasopisma będę państwu przybliżać tematykę podologiczną pod różnym kątem, od podstawowego wyposażenia do konkretnych przypadków z mojej praktyki. Serię artykułów rozpocznę od wyposażenia gabinetu i podstawowych procedur zabiegowych. Osoba, która chce rozpocząć praktykę podologiczną, musi odpowiednio się przygotować pod względem merytorycznym, ale równocześnie potrzebny jest odpowiedni sprzęt, aby można było prawidłowo i bezpiecznie wykonywać zabiegi. W poniższym artykule postaram się zwrócić uwagę na praktyczne aspekty wyposażenia gabinetu, aby ułatwić osobie otwierającej gabinet podjęcie decyzji odnośnie do zakupu sprzętu. Musimy pamiętać, że stanowisko pracy będzie nam służyło latami i nie ma tutaj miejsca na niewłaściwe decyzje zakupowe i tanie zamienniki.

Fotel podologiczny

Zacznijmy od fotela dla klienta i siedziska dla terapeuty, które powinny zajmować centralną część pomieszczenia zabiegowego, aby był do nich swobodny dostęp zarówno dla pracującego podologa, jak i klienta, który często jest ograniczony ruchowo. Należy pamiętać o tym, że fotel powinien być typowo podologiczny, z regulowanymi pozycjami i dzielonymi podnóżkami. Odpowiedni fotel zostanie szybko doceniony przez terapeutę, zwłaszcza kiedy osiem godzin spędzamy w pracy. Właściwa pozycja przy kliencie, na dobrze przystosowanym stanowisku pozwoli nam na wieloletnią pracę bez bólu pleców. Zawsze powtarzam, że profesjonalny fotel dla klienta jest tak naprawdę wygodą dla podologa, ponieważ umożliwia odpowiedni dostęp do stóp. Klient siedzi wygodnie i pozycja z lekko uniesionymi nogami powyżej serca daje uczucie ulgi w obrębie nóg.

Profesjonalna frezarka podologiczna

W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie wykonania zabiegu bez profesjonalnej frezarki, chociaż jeszcze parę lat temu podolodzy radzili sobie doskonale bez urządzeń elektrycznych i opracowywali stopy wyłącznie skalpelem. Frezarka (turbina) oraz odpowiednie frezy i narzędzia są jednymi z najważniejszych sprzętów w gabinecie pielęgnacji stóp. Urządzenia te dają mnóstwo możliwości podczas pracy ze stopami chorymi i problematycznymi. Dzięki frezarce można prawidłowo, szybko i bezboleśnie wykonać zabieg pielęgnacji stóp. Profesjonalnymi turbinami pracuje się dwoma systemami, z pochłaniaczem pyłów bądź spryskiwaczem. Podczas pracy frezarką należy prawidłowo dobierać rozmiary i rodzaje frezów oraz odpowiednio używać specjalistycznych narzędzi. Profesjonalna frezarka podologiczna kosztuje minimum 5 tysięcy złotych i w ten sposób łatwo odróżnić profesjonalny sprzęt od tanich, nieodpowiednich do pracy urządzeń.

Frezy podologiczne

Podczas pracy frezarką niezbędne są odpowiednie frezy dobrane według upodobań podologa, materiału, z jakiego są wykonane, i ich konkretnego przeznaczenia. Podolog powinien indywidualnie dobrać frezy, kierując się stanem stóp klienta, w zależności od grubości, struktury skóry i paznokci. Dobieramy materiał, z jakiego są wykonane frezy, w taki sposób, aby nie uszkodzić ciała. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kształtu frezu, aby można było precyzyjnie pracować bez uszczerbku na zdrowiu pacjenta, można to porównać do pracy stomatologa, który dobiera odpowiednie wiertło do ubytku w zębie. Ze względu na miejsce zastosowania wyróżniamy następujące rodzaje frezów: do szlifowania płytki paznokciowej, do polerowania płytki paznokciowej, do pracy w wałach paznokciowych, do usuwania zrogowaciałego naskórka, do wygładzania naskórka.

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, wyróżniamy następujące frezy:

  • Frezy kamienne o różnych kształtach, służą do szlifowania płytki paznokciowej i wałów paznokciowych.
  • Frezy z jednorazową kapką - są to gumowe nośniki, na które nakładamy jednorazowe kapturki ścierające. Wykorzystujemy je do skracania grubej płytki paznokciowej i usuwania oraz polerowania zrogowaciałego naskórka w zależności od gradacji frezu.
  • Frezy z nasypem diamentowym, które występują w różnych wielkościach, gradacji i kształcie. Frezami diamentowymi w zależności od ich kształtu i gradacji można usuwać zrogowaciały naskórek, szlifować płytkę paznokciową, oczyszczać wały okołopaznokciowe.
  • Frezy do polerowania płytki paznokciowej i skóry, które występują w różnych stopniach ścieralności, ostatni stopień jest to frez gumowy do wypolerowania paznokcia i skóry.
  • Frezy z hartowanego metalu potrzebne podczas frezowania bardzo grubej płytki paznokciowej (onychogryphosis – szponowatość paznokci) i pobierania materiału do badania w kierunku grzybicy paznokci.

więcej w Cabines nr 78

Martyna Dżumaga
publikacje Cabines 78
do góry | powrót