Prawidłowa pielęgnacja MAKIJAŻU PERMANENTNEGO

powrót

Makijaż

Makijaż permanentny wpisał się na stałe w ofertę większości profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Wiedza i doświadczenie linergistki jest gwarancją poprawnego wykonania zabiegu. Jednak dla trwałości efektu równie ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry klientki oraz właściwa pielęgnacja już wykonanego makijażu.
Kosmetolog - zabiegi
Prawidłowa pielęgnacja MAKIJAŻU PERMANENTNEGO© chrisart - Fotolia

Poinformowanie o tym, w jaki sposób przygotować się do zabiegu i jak pielęgnować świeżo wykonany makijaż, jest obowiązkiem osoby go wykonującej. Każda doświadczona linergistka ma z reguły swoje metody i procedury. Jednak w tej materii zdarzają się również błędy, których warto unikać – w interesie swoim i klientki poddanej zabiegowi.

Przygotowanie skóry do makijażu permanentnego

Przygotowanie skóry do zabiegu trwałej pigmentacji należy zacząć z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. W tym czasie do mycia twarzy używamy łagodnego mydła lub żeli do twarzy. Powinno się unikać tłustych kremów, a stosować jedynie preparaty nawilżające. Na co najmniej tydzień przed zabiegiem w miejscach, które mają być poddane pigmentacji, nie stosujemy żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza woskowania czy epilacji laserowej. Skóra powinna być wypoczęta i wolna od podrażnień. W przypadku wystąpienia opryszczki w dniach poprzedzających zabieg, należy kwestię jego wykonania skonsultować z lekarzem. W dniu zabiegu nie wolno zażywać leków i substancji rozrzedzających krew – unikać aspiryny, ibuprofenu i innych leków z grupy NLPZ, a także kofeiny i alkoholu. Dozwolone jest przyjmowanie wapnia i witaminy C, ale nie witaminy E. Wskazane są za to herbatki ziołowe z melisą.

Pielęgnacja świeżo wykonanego makijażu permanentnego

Właściwa pielęgnacja makijażu permanentnego, zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach od jego wykonania, ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości i efektu estetycznego. Właśnie w tym czasie w skórze zachodzą najintensywniejsze procesy, których nie wolno zakłócać niewłaściwą pielęgnacją. Jest to zabieg inwazyjny i skóra po prostu potrzebuje czasu, żeby się po nim w pełni zregenerować – powrót do stanu pełnej równowagi zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Niestety, wiele pań nie zdaje sobie z tego sprawy i popełnia błędy, których efektem jest niezadowalający wygląd skóry, czy nawet poważniejsze powikłania. Dlatego tak ważne jest, by linergistka uświadomiła klientkę, czego powinna unikać.

W pierwszych tygodniach po zabiegu nie wolno:

  • myć skóry zwykłym mydłem i żelem
  • smarować maściami z antybiotykami (Tribiotic, Multibiotic, Maxi-Biotic itp.)
  • stosować kremów z retinolem, zabiegów i kremów przeciwzmarszczkowych
  • pocierać, drapać i zdrapywać strupków 
  • namaczać skóry
  • korzystać z basenu, solarium, sauny i innych zabiegów SPA
  • wystawiać się na działanie promieni słonecznych
  • poddawać się ciężkim treningom 
  • zażywać substancji zwiększających ciśnienie i rozrzedzających krew (alkohol, kofeina itd.)
  • nakładać tradycyjnego makijażu w miejscach pigmentowanych.

Z powyższych punktów warto zwrócić uwagę szczególnie na jeden. Bardzo częstym błędem popełnianym przez same linergistki jest polecanie klientkom pielęgnacji makijażu maścią z antybiotykiem. W żadnym wypadku nie należy tego robić, ponieważ może to spowodować wypłynięcie całego pigmentu ze skóry. Jest to efekt działania antybiotyku.

więcej w Cabines nr 79

KONSULTACJA:
MAGDALENA WITKOWSKA
Redakcja Cabines
publikacje Cabines 79
do góry | powrót