Prawidłowa pielęgnacja MAKIJAŻU PERMANENTNEGO

powrót

Makijaż

Makijaż permanentny wpisał się na stałe w ofertę większości profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Wiedza i doświadczenie linergistki jest gwarancją poprawnego wykonania zabiegu. Jednak dla trwałości efektu równie ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry klientki oraz właściwa pielęgnacja już wykonanego makijażu.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Prawidłowa pielęgnacja MAKIJAŻU PERMANENTNEGO© chrisart - Fotolia

Poinformowanie o tym, w jaki sposób przygotować się do zabiegu i jak pielęgnować świeżo wykonany makijaż, jest obowiązkiem osoby go wykonującej. Każda doświadczona linergistka ma z reguły swoje metody i procedury. Jednak w tej materii zdarzają się również błędy, których warto unikać – w interesie swoim i klientki poddanej zabiegowi.

Przygotowanie skóry do makijażu permanentnego

Przygotowanie skóry do zabiegu trwałej pigmentacji należy zacząć z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. W tym czasie do mycia twarzy używamy łagodnego mydła lub żeli do twarzy. Powinno się unikać tłustych kremów, a stosować jedynie preparaty nawilżające. Na co najmniej tydzień przed zabiegiem w miejscach, które mają być poddane pigmentacji, nie stosujemy żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza woskowania czy epilacji laserowej. Skóra powinna być wypoczęta i wolna od podrażnień. W przypadku wystąpienia opryszczki w dniach poprzedzających zabieg, należy kwestię jego wykonania skonsultować z lekarzem. W dniu zabiegu nie wolno zażywać leków i substancji rozrzedzających krew – unikać aspiryny, ibuprofenu i innych leków z grupy NLPZ, a także kofeiny i alkoholu. Dozwolone jest przyjmowanie wapnia i witaminy C, ale nie witaminy E. Wskazane są za to herbatki ziołowe z melisą.

Pielęgnacja świeżo wykonanego makijażu permanentnego

Właściwa pielęgnacja makijażu permanentnego, zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach od jego wykonania, ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości i efektu estetycznego. Właśnie w tym czasie w skórze zachodzą najintensywniejsze procesy, których nie wolno zakłócać niewłaściwą pielęgnacją. Jest to zabieg inwazyjny i skóra po prostu potrzebuje czasu, żeby się po nim w pełni zregenerować – powrót do stanu pełnej równowagi zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Niestety, wiele pań nie zdaje sobie z tego sprawy i popełnia błędy, których efektem jest niezadowalający wygląd skóry, czy nawet poważniejsze powikłania. Dlatego tak ważne jest, by linergistka uświadomiła klientkę, czego powinna unikać.

W pierwszych tygodniach po zabiegu nie wolno:

  • myć skóry zwykłym mydłem i żelem
  • smarować maściami z antybiotykami (Tribiotic, Multibiotic, Maxi-Biotic itp.)
  • stosować kremów z retinolem, zabiegów i kremów przeciwzmarszczkowych
  • pocierać, drapać i zdrapywać strupków 
  • namaczać skóry
  • korzystać z basenu, solarium, sauny i innych zabiegów SPA
  • wystawiać się na działanie promieni słonecznych
  • poddawać się ciężkim treningom 
  • zażywać substancji zwiększających ciśnienie i rozrzedzających krew (alkohol, kofeina itd.)
  • nakładać tradycyjnego makijażu w miejscach pigmentowanych.

Z powyższych punktów warto zwrócić uwagę szczególnie na jeden. Bardzo częstym błędem popełnianym przez same linergistki jest polecanie klientkom pielęgnacji makijażu maścią z antybiotykiem. W żadnym wypadku nie należy tego robić, ponieważ może to spowodować wypłynięcie całego pigmentu ze skóry. Jest to efekt działania antybiotyku.

więcej w Cabines nr 79

KONSULTACJA:
MAGDALENA WITKOWSKA
Redakcja Cabines
publikacje Cabines 79
do góry | powrót