Chemiczny resurfacing skóry

powrót

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest nową, bardzo szybko ewoluującą dziedziną. Dzięki badaniom koncernów farmaceutycznych na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze w formie, bezpieczniejsze i skuteczniejsze w działaniu preparaty. Procedury wykonywania zabiegów często już nie eliminują pacjenta z codziennego życia, a ich inwazyjność w dużym stopniu jest ograniczana. Kosmetyki pielęgnacyjne pod względem skuteczności eliminowane są przez kosmeceutyki, które nie tylko pielęgnują, ale mają również właściwości lecznicze. Nowością rozbudowującą zakres zabiegów medycyny estetycznej są kosmeceutyki farmaceutyczne, kategoria preparatów dających skuteczność wyrobów medycznych, wymagająca ściśle określonych procedur zastosowania, o niskiej inwazyjności.
Biotechnologia
Chemiczny resurfacing skóry

Innowacyjny program oparty na kosmeceutykach farmaceutycznych powstał w hiszpańskim laboratorium pHformula. Jest to rodzinna firma, założona w XIX wieku przez farmaceutę Don Antonia Fitę Friasa. Obecnie kieruje nią prawnuk założyciela – dr Fernando Bouffard, współpracujący z Uniwersytetem w Barcelonie. Wiele lat badań nad produkcją peelingów chemicznych oraz produktów do iniekcji śródskórnych prowadzonych w Europie i Ameryce Południowej zaprocentowało stworzeniem pionierskiej technologii. Dzięki szerokiej wiedzy czterech pokoleń farmaceutów z zakresu dermatologii oraz substancji stosowanych w medycynie estetycznej powstał zabieg resurfacingu skóry.

Filozofia zabiegu

pH jest jednostką miary kwasowości roztworu. W odniesieniu do skóry jej pH jest wskaźnikiem tolerancji na zewnętrzne czynniki drażniące; odpowiednie – tworzy barierę ochronną. pKa jest jednostką pomiaru siły kwasu. Silne kwasy mają mniejszą wartość pKa niż kwasy słabe. Gdy pH > pKa (roztwory o przeważającej ilości soli nad kwasem), mamy do czynienia ze zneutralizowanymi kosmeceutykami. Powszechnie stosowana reakcja „buforowania” polega na dodaniu soli zasadowej do kwasu. Reakcja ta wytwarza odpowiednią słoność, pozostawia zmienioną ilość wolnego kwasu i powoduje wzrost pH. W działaniu na skórę taki preparat jest mniej drażniący, uraz po jego zastosowaniu jest ograniczony, a podrażnienie zredukowane. Jednak zmniejsza się dostępność protonów o działaniu regenerującym, co ogranicza proces odmładzania skóry.

Kiedy pH < pKa (roztwory o znacznej przewadze zawartości kwasu nad zawartością soli), mamy do czynienia z medycznymi formułami wolnego kwasu. W przypadku stosowania roztworów wodnych z wolnymi kwasami o naturalnie niskim pH uwalnianych jest wiele niekontrolowanych protonów. Może to prowadzić do różnych negatywnych skutków ubocznych, takich jak nierównomierne złuszczanie skóry ze względu na zróżnicowane wchłanianie dające powierzchowne urazy.

Innowacyjna formuła, w której pH = pKa (zawartość kwasu odpowiada zawartości soli), daje możliwość maksymalnego, kontrolowanego poziomu uwalnianych protonów, co stwarza warunki dla optymalnej odbudowy komórek skóry. Dopełnieniem zastosowania resurfacingu (przebudowy) skóry jest włączenie do procedury specjalnego kompleksu transportującego PH DVC™.

Kompleks ten ma właściwości hydrofilowe i hydrofobowe, co oznacza, że ułatwia jednolitą penetrację warstwy rogowej naskórka i skóry przez substancje czynne. Na jego skuteczność składa się zastosowanie trzech struktur:

  • kompleks saponiny – zmniejsza wrażliwość receptorów czuciowych skóry na drażnienie, co stwarza możliwość stosowania kwasów bez powstawania podrażnień i odczynów zapalnych;
  • spolaryzowana organiczna mikrostruktura – zapewnia międzykomórkowy transport składników aktywnych;
  • F-dekalina – za sprawą nośnych właściwości tlenu przyspiesza gojenie się ran i wzmacnia barierę ochronną skóry.

W zabiegu zastosowanie znajdują:

  • kwasy (pirogronowy, migdałowy, fitowy, hydroksypropionowy, laktobionowy, salicylowy, mlekowy);
  • enzym - papaina;
  • witaminy (A, B5, C);
  • antyoksydanty;
  • substancje przeciwzapalne;
  • aminokwasy;
  • cynk;
  • inne (kwas hialuronowy).

Moc zabiegu podzielono na trzy poziomy:

  • łagodny – etap poprzedzający wykonanie intensywniejszego poziomu lub ostateczny dla skór szczególnie wrażliwych;
  • intensywny - najczęściej stosowany zabieg;
  • medyczny - wykonywany wyłącznie przez lekarzy.

Procedura resurfacingu skóry ma zastosowanie w czterech kierunkach leczenia. Dla każdej z grup przeznaczony jest inny zestaw preparatów i określone są inne procedury zastosowania.

więcej w Cabines nr 59

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 59
do góry | powrót