Masaż tajski Zjednoczenie jogi i fizjoterapii

powrót

Masaż

Tajlandia i jej bardzo spokojni mieszkańcy od dawna dobroczynnie wpływają na wiele zestresowanych ludzkich dusz. Z tego kraju pochodzi jeden z najwspanialszych masaży na świecie – masaż tajski.
Kosmetolog - zabiegi
Masaż tajski Zjednoczenie jogi i fizjoterapii© Gennadiy Poznyakov - Fotolia

Masaż tajski jest jednym z najbardziej stymulujących i skutecznych masaży na świecie. Zwany jest również tajskim masażem opartym na jodze lub „jogą dla leniwych”, ale zapewniam Was, że daleko mu do „leniwego” doświadczenia. Jest połączeniem technik masażu chińskiego, japońskiego i ajurwedy z pozycjami jogi.

Mimo że mistrzami tej sztuki są Tajowie, jej początki sięgają Indii. Tutaj należy przypomnieć postać ajurwedycznego lekarza Shivago Komparpaja, o którym krążyły pogłoski, że leczył samego Buddę. Specjalista ten, stosując wybrane elementy azjatyckich masaży, pomógł mistrzowi w odzyskaniu sił po wielogodzinnych medytacjach. Tysiąc lat później odkryto jego prawie nienaruszone notatki, które tajski król Rama III rozkazał wyryć na murach świątyni Wat Po w Bangkoku. Świątynia ta została w 1788 roku ufundowana jako pierwszy uniwersytet w Tajlandii. Dziś w świątyni możecie zobaczyć naturalnej wielkości postacie wyznawców nauk Shivago Komparpaja w przypominających precle pozycjach jogi i masażu, których twarze wykrzywia grymas bólu. Nadal istnieje Szkoła Masażu Tajskiego Wat Po (www.watpomassage.com), w której możecie zgłębiać sztukę masażu tajskiego. Musicie jednak wiedzieć, że nauka w tej szkole wygląda inaczej niż w Polsce. Najpierw uczycie się bowiem praktyki, a dopiero na końcu (jeśli w ogóle) teorii. Taki sposób nauczania wynika z założenia, że masażysta ma kierować się intuicją i to on wie, jak długo należy masować, kiedy odpuścić, a kiedy może pozwolić sobie na więcej. Tajscy mistrzowie tej formy masażu przez lata udoskonalali stosowane techniki i do perfekcji dopracowywali sposoby jego wykonywania, aby masaż był skuteczny i bezpieczny.

Nic nie przyniesie ci spokoju, jeśli nie znajdziesz go w sobie.
Ralph Waldo Emerson

Masaż tajski opiera się na założeniu, że przez ludzkie ciało przebiega 10 głównych linii energii życiowej, które znane są pod nazwą sen sib. Niezwykła w masażu tajskim jest forma, w jakiej terapeuta równoważy te energie. Używa bowiem do tego dłoni, palców, łokci, przedramion i stóp, wykonując przy tym intensywne ćwiczenia rozciągające i masaż punktów nacisku wzdłuż tych 10 linii – pchając, naciskając, podnosząc i rozluźniając mięśnie i stawy. Innowacyjne jest również to, że masaż wykonywany jest na macie, a nie na stole do masażu. Leżycie ubrani w luźną, wygodną odzież oraz poddajecie się terapeucie, który wygina Wasze ciało i uciska. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, bo każdy ma inny próg bólu czy elastyczność. Siła nacisku w masażu tajskim musi być dobierana do pacjenta. Każdy terapeuta powinien zapytać, jaką formę masażu pacjent preferuje – delikatniejszą czy mocniejszą. Im bardziej jesteście rozluźnieni i poddajecie się jego technikom, tym skuteczniejszy masaż. I tak jednym z ważniejszych elementów masaży jest zaufanie masowanego do terapeuty. Bez tego pacjent napina odruchowo mięśnie i masaż nie może być skuteczny. Podczas pierwszych zabiegów masaż ten może być bardzo bolesny – zależy to od tego, jak sztywne i napięte jest Wasze ciało.

Ruch to życie. Bez ruchu życie jest nie do pomyślenia.
Moshe Feldenkrais

W Tajlandii sam masaż łączony jest z terapeutycznym działaniem ziół, odpowiednią dietą, kręgarstwem i jogą. Nic bowiem nie zastąpi ruchu czy diety – nawet masaż tajski. Stosowany jest więc jako środek profilaktyczny oraz leczniczy. Osoba wykonująca masaż również czerpie korzyści z samego rytuału, przepływ energii jest bowiem bardzo silny i może wpływać na terapeutę. Sam terapeuta po źle wykonanym masażu odczuwa jego skutki na sobie, może to wynikać z niewłaściwego podejścia, źle rozłożonej siły, złej techniki pracy czy braku doświadczenia.

Do każdego człowieka podchodzę z pozytywnym nastawieniem; próbuję szukać jego dobrych stron. To podejście natychmiast tworzy uczucie sympatii i rodzaj łączności.
Dalajlama XIV

KORZYŚCI Z MASAŻU TAJSKIEGO:

  1. Poprawa ukrwienia, a co za tym idzie – odżywienie tkanek.
  2. Utrzymanie elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł.
  3. Zwiększenie zakresu ruchomości w stawach. Usuwa przykurcze.
  4. Utrzymanie stałego napięcia mięśniowego.
  5. Zapobiega odleżynom i przykurczom osób unieruchomionych.
  6. Usprawnia pracę narządów wewnętrznych.
  7. Wspomaga pracę układu odpornościowego.
  8. Usuwa napięcia dnia codziennego.
  9. Poprawia wygląd i kondycję ciała.
  10. Spowalnia procesy starzenia.
  11. Poprawia samopoczucie.
  12. Dodaje energii.
  13. Wycisza.

Trzeba jeszcze dodać, że sam masaż wykonujemy bez olejków, które utrudniałyby masowanemu zastosowanie chwytów i technik. W Tajlandii bardzo często po masażu stosuje się dodatkowe zabiegi, takie jak: okłady ziołowe, stemple ziołowe, aromatyczne olejki, kadzidełka czy saunę ziołową. Przedłuża to dobroczynne działanie tej terapii.

Marta Pokorska
publikacje Cabines 81
do góry | powrót