Proste gesty - szczotkowanie ciała

powrót

Pielęgnacja

Kiedyś stanowiła wyposażenie każdej łazienki, współcześnie zastąpiły ją rzędy butelek, pudełek i nowoczesnych aparatów, ewentualnie regularne wizyty w gabinetach medycyny estetycznej. Szczotka odzyskuje jednak należną jej dobrą opinię i popularność.
Kosmetolog - zabiegi
Proste gesty - szczotkowanie ciała© Ruslan Grumble - Fotolia

Szczotka z naturalnym włosiem, ewentualnie przyrząd do szorowania z innego materiału: sizalu, kokosa, trawy – nie wygląda imponująco, ale zapewnia imponujące rezultaty.

Dla Japonek jest oczywistością. Kąpiel w Kraju Kwitnącej Wiśni jest rytuałem, okazją do niespiesznej, skrupulatnej pielęgnacji, której elementem jest intensywny masaż całego ciała. W orientalnym rytuale hammam również spotkamy się ze „szczotkowaniem” skóry całego ciała w postaci masażu wykonywanego jedwabną rękawica po nałożeniu na skórę oliwkowego czarnego mydła. W rosyjskiej łaźni (bani) z kolei ciało okłada się brzozowymi witkami – cienkimi i giętkimi. Skóra jest dzięki temu pobudzona, zaróżowiona. Ten zabieg działa podobnie do masażu szczotką.

Ajurweda, czyli tradycyjna medycyna hinduska, również poleca rytuał szczotkowania ciała jako jeden z elementów dbania o zdrowie i dobrą formę. Taki masaż wykonywany codziennie rano, dosłownie od stóp do głów, bo od podeszew po twarz, pobudza krążenie i oczyszczanie ciała, dodaje energii i usuwa martwy naskórek.

Szczotkowanie stosowały też nasze babcie i prababcie. Włosiana szczotka była najprostszym łazienkowym przyborem i jeszcze dziś spotyka się panie, które właśnie jej zawdzięczają zaskakująca gładkość skóry mimo zaawansowanego wieku. Jadwiga Górnicka, znana lekarka i naturoterapeutka, polecała masaż szczotką nawet na rozstępy.

Kobiet zachwyconych rezultatami regularnego szczotkowania skóry nie brakuje i dzisiaj, wystarczy zajrzeć na fora internetowe poświęcone urodzie. Szczotka znakomicie wpisuje się w trend naturalnej pielęgnacji, a jeśli naturalne włosie wzbudza nasz sprzeciw, do wyboru są rozmaite masażery z innych naturalnych materiałów.

Wyczesane rezultaty

Szczotkowanie pozwala zachować jędrność i gładkość skóry. Poprawia krążenie, usuwa martwy naskórek. Zapobiega wrastaniu włosków po depilacji i poprawia koloryt skóry, ponieważ ułatwia jej dotlenienie i odżywienie dzięki lepszemu krążeniu krwi. Robi więc to samo, co komercyjne peelingi, ale wystarcza na dłużej i jest mniej kosztowna. Poprawia także krążenie limfy, dzięki czemu stymuluje usuwanie toksyn i zapobiega powstawaniu obrzęków oraz wspomaga walkę z cellulitem.

Kolejnym dobrodziejstwem takiego masażu jest doenergetyzowanie, pobudzenie. Szorstkie włosie sprawia z początku ból delikatnej skórze, ale działa nieco podobnie do zimnej wody: najpierw przeżywamy wstrząs, a potem przyjemność i pobudzenie. Skóra jest zaczerwieniona, poprawia się jej ukrwienie, pobudzone są w niej zakończenia nerwowe, a to sprawia, że czujemy się, jakby przybyło nam energii.

Tak przygotowana skóra łatwiej wchłania nakładane na nią kremy i balsamy, najlepiej więc stosować szczotkowanie przed innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Miłośniczki włosianej szczotki wykonują ten zabieg rano, przed prysznicem. Zważywszy na pobudzające działanie, taka pora wydaje się zrozumiała. Można wzmocnić działanie porannej kawy, a nawet zastąpić ją tym masażem.

Na mokro, ale lepiej na sucho

Można szczotkować się pod prysznicem, w kąpieli, zwolenniczki tego zabiegu najbardziej polecają jednak szczotkowanie na sucho. Kierunek ruchu, podobnie jak w masażu manualnym, powinien uwzględniać naturalny kierunek krążenia krwi i limfy. Nogi masujemy od kostek do kolan i od kolan do bioder. Ramiona od nadgarstków w górę, po barki. Brzuch i plecy do góry, w kierunku serca. Ruchy mogą przypominać zamiatanie, w okolicach stawu należy wykonywać ruchy okrężne.

Siłę nacisku dostosowuje się do okolicy – mniejsza będzie tam, gdzie skóra jest wrażliwa i cienka, a większa w tych miejscach, w których skóra jest grubsza. Mocniej masujemy stopy, uda i pośladki – w ramach działań przeciwcellulitowych, poza tym skóra w tych miejscach jest grubsza i nie tak wrażliwa. Zatrzymać się można również w dołach podkolanowych, żeby okrężnymi ruchami pobudzić pracę węzłów chłonnych.

Ostrożność należy zachować w przypadku: zranień na skórze, podrażnień spowodowanych na przykład zbyt długim opalaniem, obecności niepokojących zmian barwnikowych i innych, nadwrażliwości skóry oraz skłonności do pękania naczynek.

Żródła

  • http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,20628294,pieszczotki-od--szczotki.html
  • http://www.ekocentryczka.pl/2013/07/szczotkowanie-ciaa-na-sucho.html
Dorota Bury
publikacje Cabines 82
do góry | powrót