Surowce naturalne w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach spa

powrót

Spa & wellness

Zabiegi kosmetyczne, odnowy biologicznej i spa bazujące na surowcach pochodzenia naturalnego sprzyjają zachowaniu zdrowia i urody, a także wpisują się w ideę wellness, czyli postulowane od dziesiątków lat całościowe podejście do człowieka, sprzyjające jego fizycznemu i psychicznemu zdrowiu.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Surowce naturalne w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach spa© Pics4ads - Depositphotos

 

Wellness to spokój, pogoda ducha, harmonijny rozwój i zdrowie fizyczne. Potrzebę działań pozwalających na uzyskanie pełni zdrowia cielesnego, psychicznego i duchowego często kojarzy się ze spa. Ideą ośrodków spa było stworzenie miejsca sprzyjającego przywracaniu stanu relaksacji i odprężenia, a także utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie ośrodki umieszczające w swojej nazwie „spa” są bardzo zróżnicowane. Mogą to być duże, wielospecjalistyczne ośrodki fizjoterapii, odnowy biologicznej oraz kosmetologii, hotele z bazą zabiegową spa, małe ośrodki o charakterze rekreacyjnym bądź gabinety kosmetyczne z dodatkową ofertą zabiegów.

Wiele ośrodków spa korzysta z osiągnięć klasycznej fizjoterapii i medycyny uzdrowiskowej. Jednocześnie oferowane są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, a także zabiegi inspirowane tradycjami odległych kultur. Zakres stosowanych usług ukierunkowany jest na zabiegi sprzyjające odnowie biologicznej, relaksowi oraz poprawie urody. Służą temu: piękno otaczającej natury, wystrój wnętrza przywodzący na myśl kraje z drugiego krańca świata, orientalna muzyka oraz egzotyczne składniki, w tym oleje, olejki eteryczne, zioła czy przyprawy.

Ekstrakty roślinne i olejki eteryczne

Surowce pochodzenia roślinnego, pozyskiwane w różnych formach, m.in. w postaci olejów, olejków eterycznych, ekstraktów czy maceratów, z uwagi na bogactwo związków biologicznie aktywnych, takich jak flawonoidy, garbniki, fitohormony, saponiny, kwasy organiczne czy witaminy, są istotnym elementem zabiegów kosmetycznych, a także oferowanych w ośrodkach odnowy biologicznej i spa.

Holistyczne podejście do zdrowia, zabiegi z zakresu aromaterapii oraz ślady zabiegów podobnych do współczesnych spa odnaleźć można u starożytnych Egipcjan czy Rzymian, gdzie po kąpielach pielęgnowano ciało balsamami składającymi się z oliwy z dodatkiem wonnych olejków. Kleopatra stosowała kąpiele z dodatkiem czarnego bzu, oliwy z oliwek i skórek pomarańczy. Dawniej roślin aromaterapeutycznych używano do celów kosmetycznych, dezynfekcyjnych i leczniczych. Również we współczesnych ośrodkach odnowy biologicznej i spa możemy odnaleźć bogactwo surowców roślinnych. Aromatyczne olejki i wonne zioła mogą stanowić element zabiegów odnowy biologicznej (sauna, łaźnie, kąpiele lecznicze). Sprzyjają bowiem wypoczynkowi, mają działanie uspokajające bądź podnoszące nastrój. Programy pielęgnacyjne na bazie ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych oferowane w gabinetach kosmetycznych mają na celu odżywienie, nawilżenie i ujędrnienie skóry.

Ekstrakty roślinne mogą być wykorzystywane jako składniki kąpieli (m.in. kwiaty rumianku, lawendy, liście rozmarynu, eukaliptusa, ziele melisy, tymianku, korzeń kozłka lekarskiego, tataraku, kora dębowa czy kiełki pszenicy), stanowiąc doskonałe przygotowanie do masażu i zabiegów kosmetycznych.

Olejki eteryczne stosowane są do nawaniania pomieszczeń, do inhalacji, a także jako składniki preparatów (masaż, zabiegi na twarz czy ciało). Odpowiednio dobrane i w dyskretny sposób rozproszone olejki do nawaniania pomieszczeń podnoszą jakość usług, wpływają pozytywnie na nastrój oraz zachęcają do powtórnej wizyty w gabinetach czy dużych ośrodkach. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz jego przeznaczenia można stosować różne sposoby rozprowadzania zapachów, m.in. kominki aromaterapeutyczne, dyfuzory ultradźwiękowe, świece, dekoracje z suszonych roślin, skórek owoców, elementów z drewna czy też ozdoby ceramiczne nasycone olejkami eterycznymi.

Prowadzone w ostatnim czasie liczne badania naukowe potwierdzają działanie terapeutyczne oraz możliwości wykorzystania olejków eterycznych w formie masażu, inhalacji czy kąpieli. Aromaterapia doskonale wpisuje się w ideę spa & wellness, gdyż z definicji jest metodą holistyczną, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne oddziałujące zarówno na ciało, jak i ducha.

Kąpiel aromaterapeutyczna to specjalny zabieg, w którym olejki eteryczne wykorzystywane są jako substancje biologicznie czynne. Dobór olejków ma charakter indywidualny i uwzględnia dolegliwości oraz preferencje zapachowe pacjenta. Do kąpieli aromaterapeutycznej, trwającej około 20 minut, stosuje się 10–15 kropli mieszanki olejków eterycznych na wannę ciepłej wody. Działanie kąpieli aromaterapeutycznych ma charakter kompleksowy. W czasie kąpieli na organizm działają ciśnienie hydrostatyczne, temperatura wody oraz olejki eteryczne, które wchłaniają się przez skórę. Istotne jest, by woda do kąpieli nie była zbyt gorąca, tak by olejki nie odparowały zbyt szybko, lecz miały jak najdłużej kontakt z ciałem. Warstwę olejków można zbierać w trakcie zabiegu z powierzchni wody i nacierać nią ciało. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem, ale nie spłukiwać.

Kąpiele lecznicze to kąpiele tylko przy użyciu naturalnych tworzyw uzdrowiskowych, w tym wód leczniczych, towarzyszących im gazów oraz peloidów. Przykładem może być kąpiel solankowa w wodzie nasyconej jodem. Efekt zabiegu zależny jest od stężenia chlorku sodu i temperatury wody. Kąpiel wzmaga pocenie, sprzyja oczyszczaniu skóry oraz pobudza mikrokrążenie. Kąpiele lecznicze mogą być wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób skóry, w tym łuszczycy. Kąpiele w wodach leczniczych, zaliczane do balneoterapii, są zwykle stosowane w leczeniu uzdrowiskowym, rzadziej w ośrodkach wellness.

Łaźnia błotna jest ciekawą odmianą łaźni parowej, w której można korzystać z dobroczynnego wpływu pary wodnej oraz błot mineralnych w postaci granulowanej lub drobnoziarnistej. Pierwszym etapem pobytu w łaźni błotnej (temperatura 35–50ºC, wilgotność powietrza zmienna, bliska 100%) jest nagrzewanie przez około 10–15 minut, następnie zraszanie (ok. 1–2 minut) oraz nacieranie ciała błotami umieszczonymi w specjalnych zbiornikach. Błota granulowane, mające właściwości peelingujące, wykorzystywane są do pokrywania pleców, nóg i pośladków, natomiast błota drobnoziarniste są bardziej odpowiednie do skóry twarzy i szyi. Dzięki stałemu dopływowi pary błoto nie zastyga, lecz pozostaje elastyczne. Umieszczona w pomieszczeniu duża ilość kranów ułatwia przeprowadzenie ostatniego etapu zabiegu, jakim jest oczyszczanie skóry. Kąpiel w łaźni błotnej sprzyja odnowie, rozluźnia, relaksuje, ale także daje możliwość oczyszczenia i głębokiej regeneracji skóry. Rytuał ten jest doskonałym wstępem do dalszych zabiegów kosmetycznych, gdyż tak przygotowana skóra dobrze wchłania substancje aktywne.

 

więcej w Cabines nr 83

Monika Michalak
publikacje Cabines 83
do góry | powrót