Lipoliza ultradźwiękowa

powrót

Kosmetologia

Oporny tłuszcz na brzuchu, biodrach, odstające boczki, poduszeczki na plecach – znamy te problemy. Nie poddają się dietom, ćwiczeniom, pozostają nietknięte nawet wtedy, gdy reszta ciała smukleje. To z nimi walczymy metodami pozwalającymi usuwać tkankę tłuszczową tylko z wybranych miejsc.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Lipoliza ultradźwiękowa© sevaljevic - Fotolia

Liposukcja chirurgiczna to inwazyjny zabieg odsysania tłuszczu, skuteczny, ale mający swoje czynniki ryzyka. Nierówności widoczne na skórze, blizny i zasinienia są tym bardziej prawdopodobne, im więcej tłuszczu usunięto. Alternatywą dla tej metody są inne metody pozbywania się tłuszczu. Mniej inwazyjne, obarczone mniejszym ryzykiem powikłań, chociaż nie tak radykalnie zmieniające wygląd. Jedną z nich jest lipoliza ultradźwiękowa.

Wszechstronne fale

Ultradźwięki w medycynie estetycznej i kosmetyce mają bardzo szerokie zastosowanie: od peelingu, przez oczyszczanie skóry, po dostarczanie jej potrzebnych składników i walkę z cellulitem.

Fale ultradźwiękowe inicjują w komórkach szereg procesów prowadzących do odbudowy, regeneracji, usprawnienia metabolizmu itp. Są to fale mechaniczne, pod względem fizycznym podobne do fal dźwiękowych, ale mające częstotliwość wyższą niż 20 tys. Hz (herców), czyli wyższą niż fale słyszalne dla ucha ludzkiego.

Od częstotliwości ultradźwięków zależy to, jak głęboko wnikają w tkanki ciała. Im niższa częstotliwość, tym głębiej wnika fala ultradźwiękowa. W kosmetyce najczęściej stosuje się aparaty emitujące fale o częstotliwości 1–3 MHz. Jeszcze niższa częstotliwość zarezerwowana jest dla lekarzy, ponieważ głębsze wnikanie wiąże się z ryzykiem wpływu na narządy wewnętrzne i kości, a to może nie być obojętne dla zdrowia.

Ultradźwięki to również zjawisko sonoforezy i kawitacji. Pierwsze wykorzystywane jest do wtłaczania w skórę substancji aktywnych (pod wpływem ultradźwięków w skórze powstają mikrokanaliki), drugie, polegające na tworzeniu pęcherzyków próżni w płynie, przez który przechodzą fale ultradźwięków, stosuje się np. w peelingu kawitacyjnym i właśnie w liposukcji ultradźwiękowej.

Lipoliza ultradźwiękowa: zasada działania

Jest to metoda usuwania nadmiaru tłuszczu, która zapewnia precyzję, brak bólu i o wiele szybszy niż po chirurgicznym zabiegu powrót do normalnego trybu funkcjonowania. Można tym sposobem redukować i niewielki nadmiar tłuszczu, i znaczną otyłość. Najlepiej sprawdza się na niewielkich obszarach: bioder, ud, talii, ramion, kolan.

Na skórę w rejonie poddawanym zabiegowi nakłada się specjalny preparat sprzęgający. Ultradźwięki emitowane przez urządzenie (o częstotliwości 28–31 kHz) docierają do komórek tłuszczowych i poprzez zjawisko kawitacji – pęcherzyki próżni implodują i uwalniania jest przy tym energia rozrywająca np. błony komórkowe – powodują ich zniszczenie. Uwolnione z komórek tłuszczowych trójglicerydy powinny zostać następnie usunięte z organizmu naturalną drogą, ale żeby tak się stało, konieczne są dodatkowe zabiegi, np. drenaż, ponieważ w przeciwnym przypadku zostaną ponownie wchłonięte. Należy też przyjmować dziennie przynajmniej dwa litry płynów.

Dla uzyskania widocznych rezultatów zaleca się wykonanie serii około pięciu zabiegów wykonywanych w odstępach około siedmiu dni.

Środki ostrożności

Fale nie działają na otaczające tkanki i nie ma ryzyka uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych ani narządów wewnętrznych.

Ryzyko jednak istnieje i wiąże się z możliwością przegrzania tkanki, dlatego sprzęt powinien stosować wykwalifikowany personel przy zachowaniu środków ostrożności. Należy omijać okolice głowy, szyi, narządów w jamie brzusznej i rejonie miednicy. Głowica powinna być skierowana tak, żeby kierować fale niemal równolegle do powierzchni ciała, dodatkowo nie powinno się stosować emisji ciągłej, lecz pulsacyjną.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby przewlekłe, nowotwory
  • przyjmowanie antybiotyków, steroidowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków hormonalnych i rozrzedzających krew
  • osteoporoza
  • metalowe implanty, rozrusznik serca
  • zmiany na skórze
  • nadciśnienie tętnicze.

Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/liposukcja-ultradzwiekowausuwanie-tluszczu-bez-bolu_39675.html
  • http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,14368385,Lipoliza_ultradzwiekowa.html
  • https://wirtualnaklinika.pl/lipoliza-ultradzwiekowa/
Dorota Bury
publikacje Cabines 84
do góry | powrót