Plazma w kosmetyce

powrót

Kosmetologia

Aparatura stosowana w gabinetach kosmetycznych wykorzystuje różne zjawiska fizyczne do uzyskiwania określonych rezultatów. Jednym z nich jest plazma – czwarty stan skupienia materii obok stałego, gazowego i ciekłego, kojarzący się z przestrzenią kosmiczną i gwiazdami, bo to tam głównie występuje.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Plazma w kosmetyce© Atamanenko Evgeny - Fotolia

Plazma to materia wypełniona jonami naładowanymi dodatnio i ujemnie, mogą w niej też występować cząstki obojętne elektrycznie. Przypomina gaz i jest podstawowym budulcem gwiazd. Na przykład nasze Słońce to w istocie kula składająca się z plazmy.

Do uzyskania tej formy materii potrzebne są bardzo wysokie temperatury. W zwyczajnych, ziemskich warunkach możliwe jest uzyskanie plazmy, chociaż w tym przypadku również wymagane są bardzo wysokie temperatury, rzędu kilku – kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza. Drogą do uzyskania plazmy jest zjawisko wyładowań elektrycznych, które ma miejsce na przykład podczas burzy albo zorzy polarnej.

Plazmę wytworzoną dzięki metodom fizycznym wykorzystuje się od jakiegoś czasu w różnych dziedzinach, na przykład do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, ponieważ wysoka temperatura tej formy materii błyskawicznie rozprawia się z bakteriami, wirusami i grzybami. Zabija nawet gronkowca złocistego, postrach szpitali. Naukowcy pracują również nad aparatem do dezynfekcji dłoni, który byłby niezwykle przydatny w warunkach szpitalnych. Wyzwaniem jest fakt, że bezpośredni kontakt plazmy ze skórą skończyłby się źle.

Rezultaty i sposób działania

Do celów estetycznych wykorzystuje się plazmę uzyskiwaną poprzez wytworzenie łuku elektrycznego. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu prądu stałego i zmiennego, które wytwarzają bardzo wysoką temperaturę (około półtora tysiąca stopni Celsjusza). Powoduje to miejscową zmianę powietrza w plazmę, która podgrzewa i odparowuje tkanki, dzięki czemu można wykorzystywać ją do usuwania różnych niedoskonałości. Jest bezpieczna, ponieważ nie szkodzi tkankom otaczającym i głębiej położonym, aparat działa precyzyjnie w miejscu aplikacji – tzn. tam, gdzie znajduje się igła aparatu, a jest ona trzymana w niewielkiej odległości od powierzchni skóry.

Źródła:

  • https://www.consultingroom.com/Treatment/Plasma-Sublimation
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/plazma-zabieg-ktoryodmladza-technologia-plazmowa-wmedycynie-estetycz_44879.html
  • http://www.kosmetykaprofesjonalna.pl/zabiegi/plazma-bezinwazyjna-metodausuwania-oznak-starzenia
  • http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/1,111997,15533345,neo-gen-plasma-zapomnij-o-botoxie-zapomnij-o-zmarszczkach.html

więcej w Cabines nr 84

Dorota Bury
publikacje Cabines 84
do góry | powrót