Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
10 powodów, dla których warto „skręcić się” w jodze
powrótZdrowie
1. Poprawa funkcji trawiennych
Podczas skrętu tułowia następuje kompresja narządów wewnętrznych. Kiedy wracamy do pozycji wyjściowej ćwiczenia, świeża krew dopływa do narządów – odżywiając je i dotleniając. Skręcanie zwiększa przepływ krwi do narządów trawiennych, zwiększając tym samym ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania.
2. Detoks
Jak wspomniałam powyżej, kiedy skręcamy tułów, możemy odciąć dopływ krwi do narządów trawiennych, a następnie ponownie wprowadzić świeżą krew do narządów jamy brzusznej po zwolnieniu skrętu. To ponowne wprowadzenie świeżej krwi pomaga również oczyścić komórki ze zbędnych produktów przemiany materii. Skręty powodują więc wzrost detoksykacji komórek. Skręcanie pomaga także pozbyć się produktów, które zalegają w układzie pokarmowym od bardzo dawna, usprawniając perystaltykę jelit, czyli ulepszając ich pracę trawienną.
3. Utrzymanie mobilności kręgosłupa
Mięśnie i tkanki otaczające kręgosłup mogą być „sztywne” po wielu godzinach spędzonych w pracy (zwłaszcza pracy, w której dużo siedzimy). Prowadzi to do zmniejszenia zakresu ruchu, bólu i dyskomfortu, który może mieć wpływ na jakość naszego życia. Przewlekły ból zwłaszcza w obrębie kręgosłupa lędźwiowego utrudnia codzienne życie – może nawet prowadzić do zmian osobowościowych spowodowanych ciągłym niezadowoleniem i dyskomfortem mięśniowym. Praktykowanie ćwiczeń skręcających pomaga utrzymać mięśnie kręgosłupa mobilne i bardziej elastyczne.
4. Zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa
Praca przy komputerze, w biurze, prowadzenie samochodu, długie siedzenie na krześle, powodują słabe oparcie dla naszego kręgosłupa. Jeśli Twoja praca wymaga pozycji siedzącej, na pewno zauważyłeś, że gdy stoisz, Twoje ramiona opadają do przodu, a ból dolnego odcinka kręgosłupa (lędźwiowego) towarzyszy Ci praktycznie każdego dnia. Skręty rozciągają i wzmacniają mięśnie pleców i tym samym zmniejszają dolegliwości bólowe.
5. Odstresowanie
Skręty to wspaniałe ćwiczenie pomagające radzić sobie ze stresem i lękiem. Powodują „otworzenie” klatki piersiowej, ramion i pleców, co prowadzi do zmniejszenia uczucia napięcia i niepokoju. Pozbędziesz się napięcia w ciele, a co za tym idzie – napięcia i stresu w ogóle. Jeśli podczas skręcania będziesz głęboko i rytmicznie oddychać, dodatkowo pozbędziesz się stresu, który napina Twoje mięśnie – zwłaszcza te w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa (mięsień czworoboczny, mięśnie równoległoboczne, dźwigacz łopatki, a także mięśnie pochyłe, mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe).
więcej w Cabines nr 84
