Płaski brzuch po 50. roku życia

powrót

Wiedza

O ile lekko zaokrąglony brzuch jest bardzo kobiecy, poszerzona linia ciała i zwiotczała skóra w okolicach pasa uroku już nie dodają. Nadmierne zaokrąglenie brzucha może być wywołane różnymi czynnikami – niezrównoważoną dietą, siedzącym trybem życia, stresem, rozregulowaniem gospodarki hormonalnej... – a im bliżej pięćdziesiątki, tym bardziej taki scenariusz jest możliwy. Oczywiście samo stosowanie kremu wyszczuplającego na brzuch nie wystarczy, by uporać się z problemem, ale wpisuje się w całościową strategię walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej, poprawiając jakość skóry, ujędrniając ją i ułatwiając racjonalną utratę centymetrów w obwodzie.

W wieku pięćdziesięciu lat najczęściej jesteśmy już w okresie menopauzy, z którą wiąże się podwyższone ryzyko tycia z racji zaburzeń hormonalnych, jakie za sobą pociąga ten stan.

Okres przedmenopauzalny zaczyna się około 45. roku życia i cechuje go rozregulowanie cyklu miesięcznego oraz wydzielania hormonów. Nienaturalna produkcja estrogenu sprzyja gromadzeniu tłuszczu na pośladkach i udach, a także zastojowi żylnemu. Efektem jest otyłość typu gynoidalnego – czyli dotycząca dolnych partii ciała.

Bliżej menopauzy wydzielanie hormonów jajnikowych (estrogen i progesteron) ulega spowolnieniu, by z czasem zatrzymać się definitywnie. Powoduje to zwiększenie masy tłuszczowej i zmniejszenie masy mięśniowej. To zachwianie równowagi wiąże się też ze zmianą rozmieszczenia tłuszczu, sprzyjając otyłości androidalnej – na poziomie brzucha i organów wewnętrznych.

Rozrastanie się adipocytów i spowolnienie syntezy kolagenu w tym wieku – to czynniki, które wpływają na tkanki brzucha, a zmniejszenie syntezy kwasu hialuronowego sprzyja wysychaniu skóry. W efekcie talia poszerza się, skóra brzucha traci jędrność i wskutek gorszego nawilżenia łatwiej się marszczy. 

Odpowiedź kosmetyki

Okrągłości w okolicy brzucha stanowią złożony problem, ponieważ ich przyczyny są wielorakie. Należy zatem przyjąć globalną strategię, biorąc pod uwagę również dietę i aktywność fizyczną, profesjonalne zabiegi w salonie i odpowiednie kosmetyki, które umożliwią poprawę wyglądu talii klientek.

W ramach tej strategii stosuje się metody manualne i odpowiednie aparaty do zabiegów na ciało, by poprawić stan i wygląd skóry oraz przywrócić sylwetce ładną linię.

Po pierwsze – wymienić należy drenaż limfatyczny, masaż rolujący i refleksoterapię. Te zabiegi są mocno stymulujące i przez to wpływają na skórę, naczynia włosowate, receptory skórne, wywołując dzięki działaniu refleksologicznemu modyfikacje biochemiczne tkanek, jako że skóra i układ nerwowy są ściśle powiązane.

Aparatura kosmetyczna o działaniu estetycznym i wpływającym na nastrój zalecana jest na ogół jako podstawa serii zabiegów. Szczególnie pożyteczne okazują się ultradźwięki niskiej częstotliwości, zabiegi z prądem, mechaniczny masaż rolujący, podczerwień... Zapobiegają one włóknieniu tkanek, narastaniu mas tłuszczowych i cellulitu, poprawiają tonus mięśni i wygląd skóry, sprzyjając utracie objętości ciała i ujędrnieniu.

Produkty do samodzielnego stosowania o działaniu wyszczuplającym wspomagają skuteczność powyższych zabiegów. Laboratoria kosmetyczne interesują się coraz mocniej problemami estetycznymi osób po 50. roku życia. W końcu kobiety w tym wieku stanowią pokaźną grupę klientek salonów urody.

Produkty przeznaczone dla tej grupy wiekowej mają ambitne zadanie: muszą uporać się z suchością skóry, zwiotczeniem tkanek i tłuszczem gromadzącym się na brzuchu. Ich podstawą są substancje należące do trzech kategorii: wyszczuplające, wspomagające krążenie i ujędrniające. Zapobiegają one dalszemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej związanemu ze zmianami hormonalnymi i z wiekiem.

W badaniach nad tego typu produktami nacisk kładzie się na nośniki substancji czynnych – na przykład mikrokapsułki, z których uwolniona substancja czynna rozprasza się w głębszych warstwach skóry, plastry uwalniające substancję czynną w sposób stopniowy i kontrolowany...

Również chronobiologia jest zagadnieniem, któremu poświęca się uwagę – pora aplikacji kosmetyku też może mieć znaczenie dla jego działania. Podobnie jak zapach i konsystencja produktu. Przyjemność użytkowania przekłada się wszak na regularność, a ta – na skuteczność. 

Anne-Sophie Gamelin

tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS