Produkty premium dla cery dojrzałej

powrót

Dermatologia

Kobiety około 50. roku życia stanowią interesującą grupę klientek dla gabinetów urody, ponieważ czas odcisnął już wyraźne piętno na ich twarzach. Dodatkowo mają już ustabilizowaną sytuację życiową, odpowiednią siłę nabywczą, oczekują więc spełnienia swoich oczekiwań i są otwarte na sugestie kosmetyczki. Stanową również ważną grupę docelową dla producentów kosmetyków. To dla tych dojrzałych kobiet powstają produkty premium z najnowszymi substancjami aktywnymi o działaniu przeciwstarzeniowym. Należy do nich między innymi kwas hialuronowy, który dzisiaj wydaje się niezbędny w formułach anti-age.

Grupa osób w wieku około 50 lat stanowi dość znaczący odsetek społeczeństwa, co przekłada się na ekonomiczną aktywność państwa. Korzysta na tym przemysł kosmetyczny, który proponuje szeroką ofertę produktów i zabiegów dla tej grupy wiekowej.

Dla kobiet cezura 50 lat jest szczególnie ważna. Zbiega się najczęściej w czasie z wystąpieniem menopauzy i związanych z nią zaburzeń hormonalnych. Skóra podlega wtedy szczególnie wyraźnym przemianom, a proces jej starzenia przyspiesza.

Skóra a menopauza

Naturalne starzenie się skóry uwarunkowane jest kilkoma czynnikami, do których dochodzi proces wywołany menopauzą.

Czynniki wewnętrzne

Genetyczne – chodzi tu o biologiczny zegar. Jak w przypadku wszystkich organów, starzenie się skóry jest zaprogramowane genetycznie i na tym poziomie nie jesteśmy równi wobec natury, ponieważ czas pojawienia się, lokalizacja i głębokość zmarszczek są odmienne u różnych osób.

Mechaniczne – naturalne ruchy twarzy (mimika, grymasy) wykonywane za sprawą mięśni mimicznych sprzyjają pojawianiu się zmarszczek.

Choroby, stres, niepokój, zmęczenie również mają wpływ na metabolizm skóry.

Czynniki zewnętrzne

Starzenie aktyniczne – wywołane jest promieniowaniem UV, które przyspiesza starzenie się skóry. Rejony ciała wystawione najczęściej na działanie promieni ultrafioletowych (twarz, dekolt, ramiona, dłonie) szybciej zdradzają oznaki starości.

Wiatr, zimno, zmiany temperatury – również mają negatywny wpływ na stan skóry, podobnie jak zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy, alkohol i nieodpowiednie kosmetyki. Te czynniki wywołują stres oksydacyjny, bardzo szkodliwy dla skóry.

Po wejściu w okres menopauzy niedobory hormonów wywołują szereg zmian w skórze, przyspieszając proces starzenia. I tak – dochodzi do zmniejszenia grubości naskórka, naciągnięcia skóry i wzrostu jej kruchości, co sprzyja powstawaniu bruzd i zmarszczek. Włókna kolagenu i elastyny stają się mniej liczne, tracą też skuteczność i właściwości mechaniczne skóry ulegają wskutek tego pogorszeniu. Malejące stężenie kwasu hialuronowego w skórze nasila odwodnienie. Z kolei redukcja hormonów żeńskich daje wolne pole hormonom męskim, szczególnie testosteronowi, który przyczynia się do wystąpienia trądziku. Pośród najczęstszych problemów cery osób po pięćdziesiątce odnotowuje się rumień wywołany rozszerzeniem podskórnych naczyń krwionośnych (zaczerwienienie skóry), trądzik różowaty, trądzik zwyczajny i plamy barwnikowe wywołane rozregulowaniem funkcji melanocytów.

Wielokierunkowe zabiegi

Produkty kosmetyczne dla cery dojrzałej promowane ostatnio przez laboratoria kosmetyczne mają na celu łagodzenie niedostatków skóry wywołanych menopauzą. Działają na kilku poziomach. Właściwości kremów wzmacnia dodatkowo stosowanie serum. Ich celem jest już nie tylko prosty lifting, ale też przywrócenie objętości skórze, regeneracja i wygładzenie dzięki skojarzonym substancjom aktywnym najnowszej generacji.

Opakowania kosmetyków do cery dojrzałej kojarzą się z wyrafinowaniem, elegancją i bogactwem. Skrywają w sobie równie bogate wnętrze – wyszukane zapachy, luksusowe konsystencje, innowacyjne składniki, ale też substancje znane już od dawna, których skuteczności nie trzeba udowadniać. Na pierwszym miejscu króluje kwas hialuronowy, który od lat podbija serca kobiet w zabiegach medycyny estetycznej (ostrzykiwanie kwasem hialuronowym modeluje twarz i przywraca jej gładkość), a i przemysł kosmetyczny stosuje go nader chętnie.
Kwas hialuronowy stanowi główny składnik skóry właściwej. Należy on do grupy glikozaminoglikanów (GAG) i syntetyzowany jest w fibroblastach. Potrafi zatrzymać aż 1000 razy więcej wody, niż wynosi jego własny ciężar, dlatego jest bardzo ważnym składnikiem decydującym o nawodnieniu skóry. Niegdyś pozyskiwano go z kogucich grzebieni, dziś otrzymywany jest metodami biotechnologicznymi. Jego wpływ na skórę zależy od ciężaru molekularnego. Cząsteczki o wysokim ciężarze pozostają na powierzchni naskórka, przyczyniając się do lepszego nawilżenia i wygładzenia. Z kolei pofragmentowany kwas hialuronowy (o niskim ciężarze molekularnym) wnika głębiej, aż do skóry właściwej, pobudzając aktywność komórek i wypełniając tkanki.
Zdarza się, że w jednym produkcie zawarte są cząsteczki i duże, i małe – co zapewnia kosmetykowi dwojakie działanie.

Rynek produktów przeciwstarzeniowych ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zarówno ten zajmujący się kosmetykami, jak i ten skupiający się na nowoczesnych technologiach. Ludzie starzeją się nieuchronnie, ale rośnie chęć powstrzymania tych zmian i zapewnienia sobie dobrego wyglądu jak najdłużej.

Anne-Sophie Gamelin

tłumaczenie: Dorota Bury 

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS