Kąpiel – rozkosz dla wtajemniczonych

powrót

Spa & wellness

Coraz bardziej w przeszłość oddalają się czasy, gdy wanna w gospodarstwie domowym stanowiła luksus. Nasze podejście do higieny uległo znaczącej zmianie, nawet jeśli dzisiaj z powodu oszczędności i tempa życia wiele osób przedkłada szybki prysznic nad długie wylegiwanie się w wodzie. Wanna, a właściwie kąpiel w wannie, jest dzisiaj aktem zarazem higieny i przyjemności. Również w gabinetach piękności – a już obowiązkowo w spa – jest to bardzo pożądany i przyjemny wstęp do innych zabiegów. Firmy kosmetyczne oferują wiele produktów, które mają umilić ten rytuał, czyniąc z niego moment przyjemności, odprężenia, przywrócenia sił witalnych i relaksu.

Wraz z rozwojem rynku produktów kosmetycznych w ciągu ostatnich dwudziestu lat produkty do higieny ciała stały się coraz bardziej wyszukane. Tradycyjne mydło, jakiego używały nasze babcie, ustąpiło miejsca produktom do kąpieli i pod prysznic, których przeznaczenie – jak obiecują producenci – wykracza daleko poza zwykłe mycie. Dzisiaj kąpiel bierze się również dla jej właściwości uspokajających, relaksujących, nawet medytacyjnych i leczniczych – a to dzięki formułom opracowanym tak, by zapewniały skórze maksimum delikatności za sprawą konsystencji i zapachu dopasowanych do nastroju użytkowników. Czy chcemy zażyć po prostu chwili relaksu i odprężenia przez wieczornym wyjściem, czy też może wolimy wykorzystać kąpiel jako wstęp do kompleksowych zabiegów pielęgnacyjnych z aplikacją maski na twarz lub włosy, peelingiem ciała i masażem wykonanym za pomocą szczotki z włosia albo gąbki loofah – kąpiel jest idealnym momentem, by zająć się sobą i swoim ciałem.

Zalety kąpieli

 • Poza niekwestionowanym wpływem wody na psychikę kąpiel przynosi wiele korzyści, pod warunkiem respektowania kilku istotnych zasad, które warto przypominać klientkom.
 • Idealna temperatura wody do kąpieli do 25-40oC. Lekko ponosi ona temperaturę ciała, wywołując rozszerzenie porów skóry i przyspieszając krążenie krwi. Odprężeniu towarzyszy dzięki temu również usprawnienie detoksykacji.
 • Czas trwania kąpieli powinien być dopasowany do potrzeb organizmu: 20 minut to idealny czas, żeby skóra i zmysły mogły w pełni wykorzystać dobrodziejstwo substancji aktywnych zawartych w kosmetykach dodawanych do wody. Przy dłuższej kąpieli istnieje ryzyko wychłodzenia w stygnącej wodzie, a skóra poddana zbyt długo działaniu wody marszczy się jak u noworodka.

Dla każdego coś miłego

Kąpiele z pianą, olejki, sole, perełki, kulki, kremy, żele... – wybór jest szeroki i świadczy o zainteresowaniu, jakie poświęcają tym produktom laboratoria kosmetyczne. Dla kosmetyczki ważne jest widzieć, z czego się składają, żeby móc doradzić klientom najlepszy wybór.

Płyny do kąpieli

Podstawowym ich zadaniem jest zapewnienie piany, która utrzymuje się na wodzie. Zawierają:

 •  anionowe substancje powierzchniowo czynne wybrane ze względu na ich zdolność tworzenia piany (alkylsulfates, alkyléthersulfates, paraffines sulfonates);
 • amfoteryczne substancje powierzchniowo czynne , delikatniejsze niż anionowe;
 • stabilizatory piany;
 • zagęszczacze;
 • substancje natłuszczające (pochodne lanoliny, estry tłuszczowe, hydrofilowe olejki), chroniące przed drażniącym działaniem substancji powierzchniowo czynnych anionowych i nawilżające;
 • substancje zapachowe;
 • konserwanty i substancje antyseptyczne;
 • substancje czynne, głównie pochodzenia roślinnego.

Olejki do kąpieli

Mogą to byc olejki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Nadają się szczególnie do suchej lub bardzo suchej skóry. Dzięki obecności niejonowych substancji powierzchniowo czynnych łatwo ulegają w wodzie rozproszeniu, a nie zbierają się na powierzchni wody – jak w przypadku zwykłych olejów. Po spłukaniu pozostawiają delikatny tłusty film na skórze.

Sole kąpielowe

Są to produkty w postaci skrystalizowanej, których bazą są kryształki węglanu, dwuwęglanu i chlorku sodu (sól morska) lub boranu sodu z dodatkiem barwników i substancji zapachowych. Bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie, zmiękczając ją, nadając jej kolor i przyjemny zapach.

Perełki do kąpieli

Mają postać miękkich, żelatynowych kapsułek rozpuszczających się w wodzie i uwalniających zamknięte wewnątrz substancje zmiękczające i zapachowe.

Kule musujące

Są to kule z dodatkiem wywołującego musowanie kwasu cytrynowego i dwuwęglanu. Nadają wodzie mocny zapach dzięki dyfuzji wywołanej uwalnianiem gazu.

Kremy i żele do kąpieli

Ich skład jest identyczny jak skład pieniących płynów i żeli do kąpieli, tutaj jeszcze mamy jednak dodatek substancji natłuszczających.

Każda marka stara się uatrakcyjnić swoje produkty poprzez dbałość o interesującą formę kosmetyku, jego zapach, kolor, działanie, dodatek olejków esencjonalnych, substancji roślinnych, mikronizowanych alg, olejów, witamin, minerałów... Chodzi o sprostanie zróżnicowanym gustom klientów poprzez zaspokojenie ich potrzeb pielęgnacyjnych i – równie ważnych – zmysłowych.

Anne-Sophie Gamelin

tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS