Stymulacja produkcji kolagenu za pomocą IPL

powrót

Technika

Wskazania do zastosowania IPL są dziś powszechnie znane i dotyczą wielu dziedzin – trwałej depilacji, usuwania plam pigmentacyjnych, defektów naczynkowych ze skóry, trądziku, ale w jednej dziedzinie IPL jest techniką niezbędną – chodzi o odmładzanie skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu.

Czemu służy stymulacja kolagenu?

Poza naturalnym procesem starzenia związanym z wiekiem istnieje wiele agresywnych czynników, które wpływają na stan skóry każdego dnia (ekspozycja na promienie UV, zanieczyszczenie atmosfery, palenie tytoniu, stres, zmęczenie...). Skóra najpierw traci blask, potem wiotczeje i pokrywa się siateczką zmarszczek – z powodu uszkodzeń włókien kolagenowych. IPL pozwala naprawić te uszkodzenia i przywrócić dzięki temu skórze młody wygląd.

Jaką rolę w skórze pełni kolagen?

Kolagen to białko syntetyzowane przez komórki tkanki łącznej w skórze właściwej – fibroblasty. Stanowi on prekursor do tworzenia włókien kolagenowych, bardziej lub mniej zorganizowanych struktur, których cechą jest nierozciągliwość i wielka wytrzymałość. Zapewnia to skórze podporę i wytrzymałość jej struktury.

Niestety, z wiekiem aktywność metaboliczna fibroblastów maleje i po 25.-40. roku życia stają się one niemal nieproduktywne. Synteza kolagenu spowalnia, podobnie jak produkcja elastyny (włókna elastyny zapewniają elastyczność skórze), a także molekuł takich jak kwas hialuronowy. Wskutek tych zmian skóra traci stopniowo swoje naturalne właściwości fizyczne, co przekłada się na utratę jędrności i pojawienie się zmarszczek.

W jaki sposób IPL stymuluje syntezę kolagenu?

Żeby światło było skuteczne, musi mieć cel. W fotoodmładzaniu celem tym jest woda zawarta w tkance łącznej skóry. To dzięki kontrolowanemu podgrzewaniu tkankowej wody uzyskuje się dwa rezultaty:

  • napinanie – poprzez skurcz włókien kolagenu pod wpływem ciepła następuje natychmiastowe napięcie skóry, ale trwa ono jedynie kilka godzin;
  • nadawanie objętości – stymulacja fibroblastów sprawia, że zaczynają one syntetyzować neo-kolagen oraz elastynę i kwas hialuronowy.

Czy istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu?

Są to typowe przeciwwskazania do zabiegów z użyciem IPL: ciąża, zażywanie fotouczulających substancji, niektóre schorzenia dermatologiczne, tatuaże...

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy zapytać, czy ostatnio nie miał miejsca żaden inny inwazyjny zabieg kosmetyczny.

Jak odbywa się zabieg?

Na oczyszczonej skórze klienta – po nałożeniu okularów chroniących oczy – rozprowadza się żel przewodzący na obszarze, który będzie poddawany zabiegowi. Około dwudziestu błysków wystarczy na całą twarz. Pod koniec zabiegu zaleca się nałożenie kremu nawilżającego. Należy też doradzić stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej w przypadku intensywnej ekspozycji na słońce.

Kolejny seans odbywa się tydzień później – i tak przez osiem tygodni. Potem zaleca się jeden zabieg podtrzymujący co dwa miesiące.

Jakie strefy można poddawać zabiegowi?

Twarz to z pewnością obszar, który najszybciej zdradza upływ czasu i klienci najchętniej i najstaranniej dbają właśnie o twarz. Można jednak wykorzystać tę technologię na innych partiach ciała, takich jak szyja, dekolt, a także ramiona.

Jakie efekty można zaobserwować?

Poza efektem napięcia, który jest widoczny od razu po zabiegu, ale szybko przemija, pierwsze skutki, które można zobaczyć, pojawiają się mniej więcej po czterech tygodniach. Skóra staje się delikatniejsza, cera bardziej promienna, zmarszczki znikają lub spłycają się. Skóra zyskuje też na jędrności i zwartości. Wszystko to razem nadaje jej młodszy wygląd.

Na zakończenie

Technika zabiegu jest prosta, szybka i bezbolesna. Można go przeprowadzać o każdej porze roku, a poza tym nie wiąże się on z koniecznością wycofywania się z życia na czas rekonwalescencji.

Stymulacja kolagenu przez IPL pozwala kosmetyczkom urozmaicić ofertę zabiegów o technikę, która znakomicie radzi sobie z łagodzeniem skutków starzenia się skóry.

Dr med. Laurent Danguis, szkoleniowiec medyczny

tłum. Dorota Bury
 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS