50 twarzy szarości – makijaż do czarno-białych fotografii

powrót

Makijaż

Makijaż do zdjęć w czerni i bieli wymaga innej pracy i innych kolorów niż makijaż tradycyjny. Trzeba w nim uwzględnić fakt, że takie zdjęcie nie jest – jak wskazuje jego nazwa – czarno-białe, ale składa się z różnych odcieni szarości.

Na czarno-białym zdjęciu każdy kolor widziany gołym okiem w obiektywie stanie się szary – a właściwie będą to różne odcienie szarości. Zanim wykonamy makijaż do takiego zdjęcia, trzeba wiedzieć, że kolory odbijają światło i niektóre z nich na zdjęciu będą wydawały się „jasnoszare”, nawet gdy są to odcienie średnie albo uznawane za ciemne.

Oto procent odbijania światła przez poszczególne kolory:

  • Biały odbija światło w 84%.
  • Kremowy (beżowy) – w 78%.
  • Żółty – w 60%.
  • Bladozielony – w 54%.
  • Bladoniebieski – w 45%.
  • Czerwony – w 14%.
  • Czarny – w 10%.

Zatem rendering kolorów będzie proporcjonalny do tego procentu odbijania światła wedle następującego porządku: biały (przez obiektyw bardzo jasny szary, niemal biały), beżowy (bardzo jasny szary), żółty (jasnoszary), jasnozielony (szary), jasnoniebieski (średni szary), czerwony (ciemnoszary), czarny (najciemniejszy). W makijażu przeznaczonym do zdjęć w czerni i bieli należy więc unikać kolorów zbyt widocznych i nakładania zbyt wielu różnych barw.

Makijaż

  1. Nałożyć neutralną bazę pod makijaż, żeby nie obciążać cery kolorowymi refleksami.
  2. Nałożyć następnie kompaktowy podkład w naturalnym kolorze i zmatowić go za pomocą sypkiego pudru transparentnego. Odcień podkładu powinien być maksymalnie zbliżony do naturalnego koloru cery.
  3. Oczy należy pomalować zgodnie z fantazją białym, beżowym i brązowym albo czarnym cieniem. Pozwoli to uniknąć niespodzianek, kiedy zostanie wykonane zdjęcie. Można dowolnie dobierać intensywność makijażu, zależnie od pożądanego rezultatu. Naturalny makijaż będzie lekki pod względem intensywności użytych kolorów, a makijaż wyrafinowany – dużo mocniejszy.
  4. Trzeba koniecznie przykleić sztuczne rzęsy: te z naturalnych rzęs – żeby dodać urody w makijażu delikatnym, a rzęsy z tworzywa, które są bardziej wyraziste, w makijażu wyrafinowanym, artystycznym.
  5. Unikamy różu – do rzeźbienia twarzy lepiej użyć różnych odcieni podkładu.
  6. Rozświetlamy twarz i odmładzamy ją wizualnie, używając jasnobeżowego pudru w kompakcie. Nakładamy go na czoło, nos i policzki.
  7. Szminka powinna być ciemnoróżowa. Na zdjęciu wyda się jaśniejsza.

Na czarno-białych zdjęciach widać, że szminka w kolorze różu odblaskowego staje się ciemnoszara. Z kolei makijaż w czerni wychodzi doskonale.

Szminka różowa będzie na zdjęciu jasnoszara, a usta niemal w ogóle nie będą się wybijać. Czarny eyeliner będzie ciemnoszary, niemal czarny. Brązowe brwi będą się wybijać mniej od czarnego eyelinera, ponieważ odcienie szarości pochodzące z brązowego i czarnego koloru są różne.

Naturalnie pomarańczowa szminka na zdjęciu będzie jasnoszara, usta nie będą się rzucać w oczy. Stonowany eyeliner wyda się dużo mniej wyrazisty niż czarny.

Stéphanie Bernard

tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS