Nowa koncepcja – potrójne podejście

powrót

Wiedza

Ten pomysł – oparty na holistycznym podejściu, uwzględniającym dietę, pielęgnację i aktywność fizyczną – pozwala zrozumieć i opanować różne przyczyny defektów estetycznych, a to umożliwia lepszą opiekę nad klientami salonów urody i klinik odchudzania.

Zrozumienie tego, jakie czynniki są przyczyną pojawienia się cellulitu (oraz nadwagi) powinno umożliwić lepsze radzenie sobie z doborem skutecznych zabiegów. Niezależnie od tego, czy chodzi o zaburzenia metaboliczne, żywieniowe, hormonalne, genetyczne, żylne, neurowegetatywne – podejście musi uwzględniać te różnorakie przyczyny, żeby możliwe było zaproponowanie rozwiązania dostosowanego do danego przypadku.

Pielęgnacja

Celem zabiegów jest poprawa postrzegania własnego ciała: podobanie się sobie i innym to dwa filary pozytywnego obrazu siebie. Są niezbędne, jeśli zabiegi mają przynieść zamierzony skutek. Można tu stosować różne sztuczki, takie jak makijaż, fryzura, biżuteria, ubrania. W grę wchodzi też nowy sposób poruszania się, zachowania.

Istnieje wiele kuracji i zabiegów, które można zaproponować, poczynając od zabiegów medycyny estetycznej, kończąc na kremach i olejkach w zabiegach manualnych. Wszystkie te sposoby mają na celu poprawienie krążenia żylnego i limfatycznego, funkcjonowania narządów wydzielania wewnętrznego, wpłynięcie na metabolizm tkanki tłuszczowej i na psychikę oraz nawyki żywieniowe (kompulsywne jedzenie, skłonność do podjadania...).

Wyjątkowo przydane są talasoterapia i balneoterapia, które oferują wiele zabiegów wpływających na przyczyny cellulitu i nadwagi (masaże, drenaże, bicze wodne, masaże ciśnieniowe itd.). Nowe techniki pozwalają też wpływać na tkankę tłuszczową bezpośrednio (kriolipoliza, kawitacja) i na cellulit (zabiegi łączące promienie podczerwone, fale radiowe i drenaż). Efekty, pod warunkiem dobrego doboru i właściwego przeprowadzenia zabiegów, z pewnością będą satysfakcjonujące.

Oczywiście pielęgnacja tego rodzaju niewiele zdziała, jeśli nie zajmiemy się dietą.

Dieta

Przybieranie na wadze – miejscowe lub ogólne – jest najczęstszą przyczyną problemów z własnym wizerunkiem. Dogłębne zajęcie się tym problemem, po uprzednim uważnym wysłuchaniu i dobraniu zabiegów, skutkuje nauczeniem nowej higieny żywieniowej, bynajmniej nie restrykcyjnej. Chodzi głównie o kilka podstawowych, ale często zapominanych reguł: jedzenie powoli, pamiętanie o śniadaniu, unikanie pewnych produktów, uwzględnienie innych – warzyw i owoców – itd. Sprawianie sobie przyjemności, ale nie kosztem zdrowia, jest jednym z ważniejszych elementów równowagi dietetycznej i psychicznej.

Aktywność fizyczna

Poprawa własnego wizerunku poprzez modelowanie ciała odbywa się dzięki diecie, zabiegom kosmetycznym, ale też dzięki pracy w salach gimnastycznych lub z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów, które umożliwiają wpływanie na nasz mięśniowy „silnik”, czyli na sylwetkę. Wprowadzenie aktywności sportowej – dopasowanej do możliwości i upodobań – skutkuje nie tylko poprawą kondycji, zdrowia i sylwetki, ale i nastroju.

Mentalność i psychika

I wreszcie ostatni element, który należy zrozumieć u wszystkich pacjentów. Element złożony, ale fundamentalny, ponieważ umożliwia on wpływanie na cele, motywację, obraz siebie, pozytywne nastawienie, sposób radzenia sobie z porażkami, rozumienie świata. Działania terapeutyczne często będą polegały na zaszczepianiu nowych nawyków (w sferze żywienia, pielęgnacji, aktywności fizycznej...) – to jedyna droga do zapewnienie sobie powodzenia.

Albert Einstein powiedział: „Szaleństwo to zachowywanie się w ten sam sposób i oczekiwanie innych rezultatów”. Tak samo jest w dziedzinie pielęgnacji... i nie tylko!

dr Marcel Métanomski

tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS