Matujące pudry i podkłady

powrót

Makijaż

Podkład jest podstawą makijażu, powinien być jednak dobierany do rodzaju cery i dopasowywany do pudru, żeby ostateczny rezultat wyglądał naturalnie i nieskazitelnie. Jaką konsystencję wybrać? Jak go nakładać? Jaki odcień wybrać? Z niniejszego artykułu dowiecie się wszystkiego.

Podkłady

Jak wybrać konsystencję podkładu?

Zanim wybierzecie konkretny produkt, przyjrzyjcie się swojej skórze. Czy jest ona sucha, tłusta, normalna czy mieszana?

Cera tłusta

Jest błyszcząca, gruba, często z rozszerzonymi porami, co sprzyja pojawianiu się wyprysków, zaskórników i nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Cera sucha i/lub wrażliwa

W przeciwieństwie do cery tłustej – nie błyszczy, ponieważ nie ma na niej nadmiaru sebum. Jest cienka i delikatna. Posiadaczki takiej cery najczęściej skarżą się na uczucie ściągnięcia, które jest źródłem dyskomfortu. Trzeba ją regularnie nawilżać.

Cera mieszana

Taka cera przetłuszcza się w środkowej części twarzy, a jest sucha na pozostałych fragmentach (policzki, skronie, żuchwa).

Cera normalna

Nie błyszczy i nie jest ściągnięta. Krótko mówiąc – to cera idealna! Można używać na niej wszystkich rodzajów podkładu.

Współczesna oferta podkładów jest bardzo szeroka – od płynnych po kompaktowe. Skupimy się na dwóch dużych grupach.

Podkłady płynne

Są idealne dla cery suchej i odwodnionej, odżywiają ją, nie wysuszając. Ich płynna konsystencja wygładza skórę podczas aplikacji, nie podrażnia jej. Makijaż będzie więc delikatny i łagodny. Krycie jest lekkie, a efekt wygląda naturalnie.

Podkłady kompaktowe

Są gęste i dużo mocniej kryją niż podkłady w płynie. Są dość tłuste, żeby ułatwić nakładanie i zapewnić trwałość makijażu. Ich konsystencja nadaje się do kamuflowania rozmaitych skaz cery, sprzyja tez trwałości makijażu (utrzymuje się nawet do 12 godzin). Takie podkłady nadają się dla cer tłustych i mieszanych. Zapewniają jednolity koloryt i wyrafinowany efekt końcowy.

Podkład kompaktowy nadaje się na specjalne okazje – makijaż wieczorowy itp. Nawet posiadaczki cery suchej mogą go użyć okazjonalnie, z okazji większego wyjścia itd.

Jak wybrać kolor podkładu?

Kolor musi być identyczny lub niemal identyczny jak naturalny kolor cery. Żeby nie popełnić pomyłki, najlepiej wypróbować kolor podkładu bezpośrednio na czole. Często zaleca się sprawdzanie koloru na wewnętrznej stronie nadgarstka, ale skóra tam jest zazwyczaj jaśniejsza niż na twarzy.

Karta kolorów: przewodnik po odcieniach podkładu i korektora cieni

Pamiętajcie, że dobry rezultat makijażu to ujednolicony kolor cery, z zakamuflowanymi cieniami i zasinieniami. Trzeba zawsze uważnie dobierać kolor korektora cieni – ma być o dwa tony jaśniejszy od koloru cery.

Nakładanie podkładu

Macie dwie możliwości:

1. Gąbeczka do podkładu

Doskonale nadaje się do aplikacji podkładu w płynie. Płynna konsystencja łatwo przylega do skóry, kiedy jest nakładana w ten sposób. Gąbka musi być dość miękka, żeby nie drażnić skóry. Jej kształt zmienił się znaczenie w ciągu ostatnich lat – istnieje wiele kształtów, które można dobierać do części twarzy, na przykład wewnętrznych kącików oczu, skrzydełek nosa, inna gąbka będzie dobra do aplikowania podkładu na duże powierzchnie, na przykład policzki i czoło.

2. Pędzel do podkładu

Pozwala wygodnie nakładać wszystkie rodzaje podkładów (płynne i kompaktowe). Jego atutem jest łatwość utrzymania higieny – łatwiej go bowiem, umyć niż gąbkę. Podkład za pomocą pędzla nakłada się szybko, a włosie dociera do wszystkich miejsc na twarzy. Nie trzeba też zbyt wielu ruchów jak w przypadku gąbki. Pędzel zdetronizował więc znaną wszystkim gąbkę do podkładu.

Kiedy wybierzecie narzędzie do nakładania, zacznijcie aplikować podkład od nasady włosów, na czoło w dół, do brody, przechodząc przez wewnętrzne kąciki oczu, skrzydełka nosa i kąciki ust.

Puder matujący

Sypki puder lub puder kompaktowy pozwalają utrwalić podkład na wiele godzin. Matują cerę, likwidując tłustawy połysk podkładu.

Kolor

Najlepszy jest puder transparentny, ponieważ dostosowuje się do większości karnacji. Nawet gdy nie jest transparentny w 100%, barwi jedynie w nieznacznym stopniu.

Jeśli używacie pudru kolorowego, wybierzcie odcień identyczny lub niemal identyczny jak kolor podkładu. Możecie też wybrać nieco ciemniejszy, by nadać twarzy wygląd opalonej.

Jaka konsystencja?

Kompakt

Łatwo się nakłada, idealnie nadaje się do makijażu naturalnego. Co więcej, możecie używać go cały dzień wielokrotnie, żeby poprawiać makijaż. Taki puder pasuje do wszystkich typów skóry, nawet suchej i odwodnionej. Nakłada się go dużym pędzlem do pudru.

Sypki

Trudniej go nakładać, bo jest bardzo lekki. Kryje mocniej niż puder kompaktowy, mocniej matuje i nadaje się do bardziej wyrafinowanego makijażu. Idealny dla cery tłustej, skuteczniej utrwala podkład niż puder w kompakcie. Można go nakładać specjalnym puszkiem lub pędzlem (wtedy efekt będzie lżejszy).

Nakładanie

Jak w przypadku podkładu, zacznijcie nakładać puder sypki lub kompaktowy od czoła w dół, do brody. Uważajcie na powieki, strefę pod oczami i nie zapomnijcie o czubku nosa.

Stéphanie Bernard

tlum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS