Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Superfoods – klamath i zielony owies
powrótDietetyka

Zdrowe pożywienie w dzisiejszych czasach powinno obejmować pewne produkty wyjątkowo bogate w minerały, przeciwutleniacze i witaminy. Noszą one miano „superfoods” i co jakiś czas pojawiają się doniesienia o kolejnych produktach z tej grupy. Mikroalgi są nieco inne, ponieważ mało kto uważa je za pokarm. Zbierane i suszone dostępne są w postaci sproszkowanej lub w kapsułkach. To bardzo cenne suplementy diety, silnie skoncentrowane, dostarczające składników, których próżno szukać w innych produktach.
Znamy już dość dobrze chlorellę i spirulinę, mniej natomiast pewną szczególną algę z jeziora Klamath.
Alga klamath
Badanie wyjątkowo zróżnicowanej kolonii sinic z gatunku Aphanizomenon flos-aquae, któa bytuje w Oregonie (USA) w jeziorze Upper Klamath, poskutkowało odkryciem mikroalgi wyjątkowej pod wieloma względami. Po pierwsze – jest ona bardzo rzadka, ponieważ nie występuje nigdzie indziej poza tym jeziorem, które znajduje się na określonej wysokości, jest zbiornikiem wulkanicznym i nasłonecznionym w szczególny sposób.
Jeśli przyjrzeć się z bliska składowi algi klamath, ma ona coś więcej niż spirulina: więcej aminokwasów, witamin, minerałów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zawiera także składniki biologicznie czynne odpowiedzialne za jej szczególne działanie: fenyloetyloaminę (PEA), która rozjaśnia i pobudza umysł, fikocyjaninę (niebieski pigment) o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniającym reakcje immunologiczne oraz różne składniki zdolne pobudzać potencjał komórek macierzystych.
Ta mikroalga pomaga znieść pewne trudne sytuacje, takie jak podróże do innych stref czasowych, przeprowadzki, egzaminy, zmiany pór roku...
Odnowa komórkowa poprzez aktywację komórek macierzystych to ogromna zaleta alg klamath, ale nie jedyna. Ta alga stanowi całość, którą szkoda byłoby rozdzielać. Jej zdolność regeneracji organizmu jest nie tylko zasługą składników, które można wyizolować i zamienić w leki. Jest też związana z właśnie z jej charakterystycznym składem, który zapewnia komórkom to, czego potrzebują, w optymalnej ilości.
Cenny suplement w konkretnych sytuacjach
Z racji bardzo silnych właściwości algi klamath zrozumiałe jest, że nie zażywamy jej codziennie. Jest ona pożytecznym i cennym składnikiem pokarmowym, przydatnym w razie choroby – po uprzedniej konsultacji z doświadczonym lekarzem naturopatą.
Zielony jęczmień
Doktor Hagwara z Japonii prowadził przez dziesięć lat badania, by zidentyfikować składnik pokarmowy o superodżywczych właściwościach, który byłby w stanie zrównoważyć postępujące ubożenie diety Japończyków. Odkrył, że liście młodego jęczmienia są bardzo bogate w składniki odżywcze, w tym wszystkie witaminy, niezbędne minerały oraz supersilny enzym zawarty w liściach tej rośliny – superoksydysmutazę (SOD). Stanowi ona składnik wszystkich komórek organizmu i pełni rolę silnego, naturalnego przeciwutleniacza, chroni komórki przed napromieniowaniem i przed działaniem wolnych rodników pochodzących z zanieczyszczeń środowiska. Ma też właściwości przeciwzapalne i potrafi zapobiegać uszkodzeniom komórek wywołanym zawałem serca.
W soku z zielonego jęczmienia stężenie tego enzymu jest bardzo wysokie. Jest on również bogaty w chlorofil i stanowi silny czynnik odtruwający. Z tego względu stanowi cenne uzupełnienie diety osób odchudzających się, odbywających kuracje wzmacniające np. po zimie i rekonwalescentów.
dr Christine Vallée
tłum. Dorota Bury