Złote zasady higieny w gabinecie

powrót

Higiena

Na co dzień kosmetyczki mają bezpośredni kontakt z innymi osobami, posługują się wieloma przyborami, dotykają pieniędzy… We wszystkich usługach związanych z urodą należy więc umieć rozróżniać między higieną i czystością. Higiena to coś więcej niż czystość i porządek, tymczasem te pojęcia są często mylone, nawet przez doświadczonych profesjonalistów. Podzielimy się więc z wami kilkoma informacjami, które pomogą wam rozjaśnić te zagadnienia.

Jeśli chodzi o higienę, przepisy prawa są bardzo jasne. Przedmioty używane w salonach fryzjerskich, manicure’u, pedicure’u i kosmetycznych mają być utrzymywane w takim stanie, by nie stać się w żadnym wypadku drogą przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych, a dla każdego klienta przed wizytą należy przygotować zestaw zdezynfekowanych przyborów.

Dla kogo i dlaczego?

Personelowi gabinetów kosmetycznych znajomość zasad higieny pozwala lepiej chronić siebie i innych, minimalizować ryzyko zakażenia i poznać procedury na wypadek takiego zdarzenia.

Zdarza się na przykład – poza przypadkiem, gdy pilnik do paznokci jest przeznaczony tylko dla jednej klientki albo jest jednorazowy – że te drobne przybory rzadko są dezynfekowane. Najczęściej umieszczane są w pojemniku z innymi przedmiotami, a trzeba wiedzieć, że są potencjalnym źródłem przenoszenia zarodników grzybicy, które znajdują się na nich dopóty, dopóki nie zostanie przeprowadzona dezynfekcja. Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się na paznokciach wiele tygodni po zakażeniu, ale do tego momentu paznokieć, nawet wyglądający normalnie, jest już zainfekowany.

Higiena dłoni

Przez cały dzień kosmetyczki posługują się w pracy dłońmi, ale wykonują też nimi różne inne czynności podczas rozmaitych zajęć: ściskają dłonie klientkom, jedzą, chodzą do toalety, palą papierosy, dotykają pieniędzy itd. Żeby zredukować florę bakteryjną, która w ten sposób dostaje się na ich dłonie, po każdej wizycie klientki i po każdej czynności powinny umyć dłonie delikatnym mydłem z dodatkiem substancji natłuszczających. Uwaga: ta czynność dezynfekuje dłonie, ale nie oczyszcza z zabrudzeń i pozostałości produktów. Częste używanie substancji zawierających alkohol może z kolei uszkodzić skórę dłoni. Dla bezpieczeństwa i komfortu wszystkich można poprosić klientki o mycie rąk po przyjściu do gabinetu. Jeśli chodzi o salony manicure’u – mycie albo dezynfekcja dłoni manikiurzystki i klientki to konieczność. Ze względów praktycznych lub jeśli w gabinecie nie ma dostępu do bieżącej wody, przyda się butelka z roztworem albo żelem wodno-alkoholowym na stoliku do pracy.

Jednorazowe przybory i materiały

Z powodów zarazem praktycznych i dla bezpieczeństwa używanie jednorazowych materiałów jest najlepszym wyjściem. Trzeba wtedy jednak pomyśleć o usuwaniu odpadów. Żeby było to ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, od razu należy segregować odpady, wrzucając je do odpowiednich pojemników.

Kiedy używacie podczas zabiegu kremu, weźcie go ze słoiczka tylko tyle, ile potrzeba, i przełóżcie do mniejszego pojemniczka. Jeśli coś zostanie, można te resztki wyrzucić. Chodzi o to, żeby podczas zabiegu nie wkładać palców do słoiczka.

Higiena materiałów

Jeśli nie mamy jednorazowych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegów, konieczna jest staranna dezynfekcja tych wielorazowych. Dla wygody użytkowników producenci oferują łatwe w użyciu chusteczki do przecierania albo spraye dezynfekujące. Żeby ta czynność odbywała się w najlepszych możliwych warunkach, trzeba dobrze wybrać produkt. Spraye i chusteczki mają różną aktywność wobec różnych mikroorganizmów – chodzi o tzw. spektrum działania. Żeby zadziałały w pełni, trzeba przestrzegać podanego na opakowaniu czasu kontaktu produktu z dezynfekowaną powierzchnią (najczęściej wynosi on od jednej minuty do kwadransa).

W gabinecie kosmetycznym przestrzeganie zasad higieny wobec materiałów, personelu i pomieszczenia decyduje o zaufaniu klientów, ponieważ przekłada się na ich bezpieczeństwo i komfort. Od pierwszego do ostatniego klienta w danym dniu wszystko musi być więc czyste i zdezynfekowane. To kwestia odpowiedzialności i reputacji.

Pierre Barré 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS