Podstawy doradztwa wizerunku, cz. 4 Analiza stylu

powrót

Styl

Kiedy obserwujemy jakąś osobę albo manekina na wystawie sklepowej, możemy dostrzec coś, co nazywamy „stylem”. Można go albo podziwiać, albo uznać za nieciekawy bądź wręcz zły. Czym jednak jest styl? Jak określić własny styl? Jeśli jesteśmy profesjonalistkami od urody, jak na pierwszy rzut oka mamy ocenić styl klientki? Jak doradzić jej styl, który będzie dla niej odpowiedni?

Pojęcie stylu

Styl stanowi coś w rodzaju wizualnej tożsamości osoby. Powiemy o kobiecie, że „ma styl”, jeśli podkreśla jakąś spójność wyglądu od włosów po czubki butów.

Wszyscy posiadamy jakiś styl, jakkolwiek byłby on prosty. Jest on wypadkową naszego wychowania, kultury, przeżyć, upodobań odzieżowych i osobowości.

W doradztwie wizerunku analiza stylu jest etapem, który najbardziej podoba się klientkom, ponieważ tutaj odnajdują się całkowicie, mogą powiedzieć o tym, co jest im bliskie i co potrafią mniej lub bardziej świadomie wyrazić, a co dotyczy ich stroju.

 

Poznajcie własny styl i styl klientki

Styl sportowy

Wielbicielka takiego stylu uwielbia wygodę, ale szuka także harmonii. Jest świadoma swojego wyglądu, przywiązuje dużą wagę do wyboru stroju i detali. Można udzielić jej rad, by uczynić jej styl bardziej wyrafinowanym. Ta kobieta z dużą przyjemnością poświęca uwagę dodatkom (szalom, torbom, butom i biżuterii). Uważajcie jednak, by nie wyciągnąć jej całkowicie z jej strefy ubraniowego komfortu, która jest dla niej bardzo istotna.

 

Styl klasyczny

Z tym stylem kojarzy się osoba spokojna, która nie chce przyciągać uwagi, ale raczej stopić się z tłumem. W życiu zawodowym taka kobieta nie poświęca wiele uwagi swojemu wizerunkowi, jednak profesjonalne i dobrze wymierzone porady mogą sprawić, że znajdzie przyjemność w zabawie kolorami, które jej pasują i podkreślają jej urodę, a także w dobieraniu bardziej wyrafinowanych dodatków. Ta osoba ma potrzebę „klasy”, elegancji, więc nie narzucajcie jej zbytniej oryginalności, bo ucieknie zniechęcona. Kierujcie ją raczej w stronę wyrafinowanej klasyki.

 

Styl klasyczny wyrafinowany

Ten styl pasuje każdej kobiecie na gruncie zawodowym. Kobieta preferująca ten styl lubi być dostrzegana i doceniana za swą elegancję oraz dystyngowany wygląd. Posiada poczucie piękna, luksusu i potrafi podkreślać swój wygląd z wyczuciem najmniejszego detalu. Jednak jeśli dąży do takiego wyglądu, może się wiele nauczyć, korzystając z porad doradcy wizerunku i wykwalifikowanej sprzedawczyni.

 

Styl romantyczny

Jest to styl kobiety-dziecka, marzycielki. Wszystko w niej kojarzy się z delikatnością, romantyzmem: glos, wyraz twarzy i oczywiście ubrania, w których znajdziemy koronki, tiule, wstążki, jasne pastelowe kolory, zwiewne i delikatne materiały.

 

Styl kusicielski

Ten styl odpowiada femme fatale, która ma chęć pobawić się męskim zainteresowaniem. Dobrze wie, jak używać ubrań, ale porady stylistki mogą jej pomóc zapanować nad tą uwodzicielską stroną natury poprzez wyrafinowanie i wyraz pewnej siebie kobiecości. Doradźcie jej styl, który będzie kobiecy i pasujący do niej, ale bez nadmiernego podkreślania zmysłowości, co byłoby wulgarne i nieodpowiednie, zwłaszcza w pracy.

 

Styl oryginalny, eklektyczny

Nie będziecie miały problemu z rozpoznaniem go, bo jest widoczny od pierwszego wejrzenia! Taka kobieta uwielbia być dostrzegana, doceniana za swą odmienność i wyróżnianie się z tłumu. Często posiada bardzo silną osobowość, możecie jednak pomóc jej wybrać fasony i styl ubrań, respektując jej potrzebę odmienności, ale dopasowując to do wymogów jej pracy. W pewnym zawodach bowiem oryginalność jest pożądana, ale zwykle jej nadmiar jest postrzegany jako ekscentryczność i niewskazany w pracy. Osoba oryginalna doceni podkreślanie odmienności za pomocą wyszukanych dodatków, które będą pasowały do względnie klasycznych strojów noszonych w pracy.

 

Dodatkowe porady pomocne w odkrywaniu stylu klientki

Nie jesteście pewne stylu klientki? Poproście ją, by w katalogu z modą wskazała kilka zdjęć strojów, które podobają jej się najbardziej, które chciałaby nosić. Poproście ją następnie, by opisała te stroje i zwróćcie uwagę na jej słowa. Będą znaczące, bo pokażą, na jakie cechy ubrań zwraca szczególną uwagę. Pozwólcie sobie na taką swobodę podczas poszukiwania ubrań i dodatków odpowiednich do stylu klientki, żeby czuła się z nimi dobrze i wygodnie.

 

O życzliwym słuchaniu

Osobisty styl nie jest tylko kwestią smaku, ale sięga do naszego dzieciństwa, naszych rodziców, wychowania. Uważajcie więc, kiedy oceniacie styl klientki, żeby jej nie zranić i nie stracić w ten sposób jej zaufania. Bądźcie taktowne, życzliwe, cierpliwe i słuchajcie szczególnie tego, co kryje się za jej słowami.

Udana analiza stylu to taka, w której klientka odnajduje siebie całkowicie, werbalizuje swoje oczekiwania i potrzeby i robi wyraźne postępy w podkreślaniu spójności swojego wizerunku.

 

Amélie Rigano

Francuskie wydanie Cabines nr 244

tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS