Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Brak zmarszczek to nie wszystko
powrótKosmetologia
Mechanizmy starzenia się ludzkiego organizmu są od lat przedmiotem licznych badań, których celem jest zidentyfikowanie czynników odpowiedzialnych za ten proces, jego mechanizmów i skutków. Wiadomo, że starzeje się całe ciało, wszystkie narządu, tkanki, komórki. Branża kosmetyczna zainteresowana jest szczególnie tym, jak starzenie wpływa na stan skóry, ale przecież to tylko część zjawiska.
Celem pielęgnacyjnych zabiegów anti-ageing (czyli po polsku: przeciwstarzeniowych) jest zapobieganie powstawaniu zmarszczek i bruzd, zachowanie jędrności skóry, usunięcie przebarwień spowodowanych wiekiem i zatrzymanie zjawiska odwodnienia skóry, która staje się uboższa w lipidy i przez to bardziej narażona na wysychanie.
Jest to zrozumiałe, ale czy można pomijać inne aspekty starzenia? Wydaje się, że one również mają niemały wpływ na wygląd.
Sprawność ciała… i umysłu
Redukcja masy mięśniowej, utrata elastyczności stawów, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i całego kośćca przekładają się na ograniczenie sprawności ruchowej osób starszych. Znamy ten obrazek: pochylona sylwetka, usztywnienie w lędźwiowej części kręgosłupa, powolny chód.
Profilaktyka ruchowa jest więc jak najbardziej na miejscu. Jej celem jest utrzymanie sprawności, zapobieganie osteoporozie, bólom stawów i kręgosłupa, nadwadze, ale i przyczynienie się do poprawy wyglądu. Nie ma wątpliwości, że szczupła sylwetka i zwinne ruchy dodają urody. Wystarczy przyjrzeć się byłym tancerkom czy gimnastyczkom.
Z kolei mózg co prawda nie jest mięśniem i nie da się go postawić na bieżni, ale jak najbardziej można zadbać o jego sprawność. Zgodni e z badaniami naukowymi jest on organem plastycznym, zmiennym. Odpowiednia dawka stymulacji sprawia, że nawet jeśli połączenia między neuronami z czasem ulegają degeneracji, powstają kolejne, nowe. Jest to zasługą doświadczeń, bodźców zewnętrznych. Podróże, nowe sytuacje, które wymuszają uczenie się, uczestniczenie w zajęciach, chodzenie do teatru czy kina, a nawet rozwiazywanie krzyżówek to nie tylko czynności rozrywkowe, ale okazja do trenowania mózgu.
Znaczenie diety
O tym, że jakość i skład spożywanych posiłków mają ogromne znaczenie dla zdrowia i wyglądu, nie trzeba nikogo przekonywać. Zmorą osób starszych bywają często problemy trawienne w postaci zaparć, niedojadanie lub spożywanie nieodpowiednich produktów, wypijanie zbyt małej ilości płynów. Rezultatem są niedobory substancji odżywczych, odwodnienie i upośledzenie funkcji trawiennych, o innych chorobach (cukrzyca, otyłość itp.) nie wspominając.
Nawet jeśli ktoś całe życie odżywiał się niedbale, przesadzał z ilością lub wręcz przeciwnie, z unikaniem posiłków, na zmianę nigdy nie jest za późno.
Samopoczucie
Wielu seniorów zmaga się z obniżonym nastrojem, co jest związane z czynnikami biologicznymi (zmiany w gospodarce hormonalnej itp.) i z czynnikami egzystencjalnymi (przejście na emeryturę, izolacja od dorosłych dzieci i wnuków, brak zajęć i znajomych, przewlekłe choroby). Higiena psychiczna powinna być tak sam przestrzegana jak higiena cielesna, bo jest równie istotna. Stany depresyjne są uciążliwe, bo psują radość życia i pociągają za sobą choroby somatyczne.
Holistyczne podejście do człowieka często jest hasłem przewodnim różnych specjalistów, również kosmetyczek. Nie powinno być ono jedynie hasłem. Oczywiście nie można oczekiwać, że kosmetyczka będzie fachowcem w każdej dziedzinie związanej ze zdrowiem, raczej że będzie inspirować do pewnych zachowań i nawyków przy okazji zajmowania się tym, co jest jej specjalnością.
Dorota Bury