Karnozyna – strażnik młodości

powrót

Kosmetologia

Świat przeciwutleniaczy, naszych sprzymierzeńców w walce z chorobami spowodowanymi działaniem wolnych rodników i ze starzeniem, nieustannie rośnie. Bardzo obiecującym związkiem okazuje się karnozyna, składnik pochodzenia zwierzęcego, należący do grupy peptydów.

Karnozyna jest dipeptydem złożonym z aminokwasów beta-alaniny i histydyny, stanowi składnik masy mięśniowej, występuje także w ośrodkowym układzie nerwowym. Im młodszy organizm, tym więcej tego związku zawiera, z czasem jednak poziom karnozyny obniża się, podobnie jak jej jakość, co prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk.

Karnozyna działa jako przeciwutleniacz, zapobiegając powstawaniu wolnych rodników, chroni przed glikacją, degeneracją DNA i utlenianiem.

Badania dowiodły, ze ten dipeptyd ma bardzo silne właściwości chroniące przed skutkami stresu oksydacyjnego. Nie tylko wymiata wolne rodniki, ale też zapobiega ich powstawaniu i dezaktywuje szkodliwe produkty powstające w wyniku ich działania – między innymi aldehydy odpowiedzialne za proces glikacji kolagenu, czyli degeneracji włókien kolagenowych wpływającej na obniżenie ich jakości i w konsekwencji – pogorszenie napięcia oraz elastyczności skóry. Ta cecha karnozyny wydaje się szczególnie interesująca dla celów kosmetycznych, ale nie jest to jedyna zaleta tego związku.

Wszechstronne odmłodzenie

W badaniach przeprowadzanych na wrotkach, muszkach owocówkach i myszach wykazano, że karnozyna przedłuża ich życie (nawet o 20% przypadku muszek). Podobnie w hodowlach komórek ludzkich zauważono, że obecność karnozyny w środowisku wyraźnie opóźnia ich starzenie się – te komórki, w których otoczeniu znajdował się ten związek, zachowywały swe funkcje dłużej.

Ponadto karnozyna wykazuje działanie poprawiające kurczliwość mięśni, ich wydolność, wyłapuje jony metali z krwi, dzięki czemu może poprawiać stan chorych na schorzenia związane z zaburzeniami poziomu jonów metali. Ta właściwości w połączeniu z silnymi właściwościami przeciwrodnikowymi sprawia, że karnozyna jest bardzo obiecująca jako składnik leków na wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak schorzenia układu krążenia, powikłania pocukrzycowe, choroby degeneracyjne układu nerwowego, zaćma, udary.

Nie dla wegetarian?

Złą wiadomością dla zwolenników bezmięsnej diety jest fakt, że pokarmowym źródłem karnozyny jest mięso, aczkolwiek na rynku dostępne są już preparaty karnozyny w postaci suplementów.

Karnozyna jest również dodawana do kosmetyków, zwykle w postaci pochodnej – n-acetylokarnozyny (INCI: N-acetylcarnosine, NAC). Podobnie jak inne pepetydy wydaje się bardzo obiecująca w tej dziedzinie, stanowi jednak stosunkowo nowy składnik, dlatego trudno obecnie wypowiadać się na temat długoterminowego stosowania kosmetyków z tą substancją.

Dorota Bury

Źródła:

http://biotechnologia.pl/archiwum/tajemnica-karnozyny,10165

http://www.nastrazyzdrowia.pl/artykuly-o-zdrowiu/odmladzanie-i-aktywacja-genow-mlodosci/karnozyna-potwierdzony-czynnik-dlugowiecznosci

https://zazie.com.pl/2000/04/skladnik-carnosine-karnozyna-kosmetykach/

http://www.lifeextension.com/magazine/2011/1/Carnosine-Exceeding-Scientific-Expectations/Page-01

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS