Peeling węglowy

powrót

Kosmetologia

Węgiel bynajmniej nie kojarzy się z czystością, a tymczasem można kupić czarne mydło i pastę do zębów z dodatkiem węgla. Ba! Wspomniana pasta powoduje nawet wybielenie zębów. Węgiel trafił też do gabinetów kosmetycznych jako składnik zabiegu zdobywającego wielką popularność.
Peeling węglowy

Węgiel aktywny, stosowany w lecznictwie i nie tylko, ma bardzo przydatną cechę: jest silny absorbentem. Za sprawa swojej porowatej struktury wchłania duże ilości różnych cząstek. Dlatego znalazł zastosowanie w środkach do mycia. Peeling węglowy to zabieg, który również wykorzystuje tę właściwość węgla.

Technika zabiegu

Laserowy peeling węglowy wykonywany jest przy użyciu lasera neodymowo-jagowego, który emituje falę świetlną o długości 1064 nm. Obszary skóry poddawane zabiegowi pokryte są zawiesiną węglową. Drobinki węgla wnikają w naturalne otwory i zagłębienia, gdzie pochłaniają energię emitowanego światła. Pod wpływem tej energii dochodzi do gwałtownego odparowania cząsteczek węgla oraz tkanek i pigmentów. Wygląda to jak mikroeksplozja. Na filmach pokazujących zabieg widać nawet dym unoszący się nad skórą.

Skórę poddawaną zabiegowi najpierw się oczyszcza, usuwając makijaż, pot i sebum oraz zanieczyszczenia z otoczenia. Następnie nakłada się emulsję węglową, która pozostaje na skórze około kwadransa, żeby węgiel wniknął w pory skóry. Kolejny etap to naświetlanie skóry, które kończy się zabiegiem kojącym w postaci schłodzenia albo nałożenia maski łagodzącej ewentualne podrażnienia. Podczas zabiegu oczy klientki chronione są specjalnymi okularkami, które nie przepuszczają światła.

Zabieg jest niebolesny i bardzo skuteczny, wystarczy wykonać go 3-5 razy, a efekty widać już po pierwszym.

Przebieg zabiegu można podpatrzeć na licznych filmach zamieszczanych w internecie przez salony kosmetyczne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę peeling węglowy, carbon peel albo black doll (np. pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=9X7vRT2j2v8).

Działanie

Peeling węglowy, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do złuszczania wierzchnich warstw naskórka, a tym samym jego oczyszczania i wyrównywania powierzchni. Sprawdza się bardzo dobrze w terapii trądziku. Zwęża rozszerzone pory, zmniejsza przebarwienia i spłyca zmarszczki.

Absorpcyjne właściwości węgla przyczyniają się do zmniejszenia łojotoku i ograniczenia rozrostu mikroorganizmów odpowiedzialnych za silne zmiany trądzikowe.

Przeciwwskazania

Tak jak w przypadku wszelkich zabiegów laserowych, nie mogą się mu poddawać osoby z nadwrażliwością na światło, kobiety w ciąży i karmiące. Inne przeciwwskazania to choroby nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia psychiczne i reakcje uczuleniowe na znieczulenie miejscowe.

Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS