Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Łabędzie piękno
powrótKosmetologia
O pięknej, długiej szyi, z gładką skorą o jednolitym kolorycie, mówi się – łabędzia. Jej dopełnieniem jest piękny dekolt – bez przebarwień i wyprysków.
Szyja i dekolt są obszarami o tyle wymagającymi, że skóra w tych miejscach jest cienka, tkanka podskórna zawiera mniej włókien kolagenowych i podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych. Nic dziwnego, że w tych miejscach szybko można zauważyć zwiotczenie, skóra może być poszarzała lub pokryta przebarwieniami. Dodatkowo złe nawyki – na przykład uporczywe garbienie się, opuszczanie głowy, spanie w nieprawidłowym ułożeniu, na zbyt wysokiej poduszce – przyczyniają się do powstawania bruzd i załamań o charakterystycznym wyglądzie (przypominają naszyjnik), a nadmierne opalania osłabia skórę i sprawia, że już u dwudziestoparoletnich kobiet można zauważyć przebarwienia i nierówności na skórze dekoltu, co z pewnością nie ujmuje lat.
Pielęgnacja zaczyna się od… dobrych nawyków
Problemy, z którymi można się spotkać w przypadku tych dwóch obszarów, to przesuszenie, brak jędrności skóry, zmarszczki i załamania (zwłaszcza na szyi) oraz przebarwienia i wypryski. Zabiegi kosmetyczne mają poprawić stan skóry, przywrócić jej gładkość, jednolity koloryt i napięcie. Podstawą są jednak wypracowane prawidłowe nawyki.
Za zmarszczki na szyi i dekolcie w dużej mierze odpowiadają niewłaściwe zachowania: nieprawidłowa postawa, garbienie się, złe ustawienie ciała podczas snu i pracy, nadmierne opalanie i… pomijanie szyi i dekoltu w zabiegach domowych.
Obszary te – tak samo jak twarz – wymagają starannego oczyszczania, delikatnego złuszczania i nakładania masek oraz kremów. Na dekolcie mogą pojawiać się wypryski, dlatego skórę w tym miejscu traktujemy tak samo jak skórę twarzy w przypadku zmian trądzikowych.
Maski i peelingi
Doskonałym zabiegiem o wszechstronnym działaniu są maski nakładane na dekolt i szyję. W zasadzie podczas zabiegów pielęgnacyjnych na twarzy powinno się tak samo zająć dekoltem i szyją, a także biustem. Można też nakładać inną maskę na szyję, inną na dekolt – zależnie od potrzeb
Na te delikatne strefy najlepsze będą nawilżająco-napinające maski algowe, odżywcze maski kremowe, wygładzające maski w płatach kolagenowych, maski glinkowe – te świetnie oczyszczą cerę, zremineralizują skórę i zdezynfekują ją delikatnie, wreszcie gipsowe maski termiczne są bardzo skuteczne w napinaniu skóry, odmładzaniu jej.
Regularnie należy złuszczać skórę na szyi i dekolcie – podobnie jak na twarzy. Dzięki temu dbamy o to, żeby nie była szorstka i poszarzała.
Masaż
Delikatny masaż szyi i dekoltu może uzupełniać masaż twarzy albo tułowia. Ruchy głaszczące pobudzają przepływ limfy, a sam masaż pomaga w odnowie naskórka, poprawia krążenie, tym samym ułatwiając odpowiednie odżywienie i dotlenienie skóry. Odzyskuje ona dzięki temu zdrowy koloryt i gładkość.
Zabiegi z wykorzystaniem aparatury
Celem zabiegów wykonywanych urządzeniami jest głównie ujędrnienie skóry. Sprawdzają się tu zabiegi termiczne, powodujące podgrzanie albo schłodzenie struktur skórnych. Do tej pierwszej kategorii należy laser frakcyjny, który w pielęgnacji skóry szyi i dekoltu może być przydatny ze względu na zdolność pobudzania fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych. Podobnie zadziała zabieg falami radiowymi – pobudzi fibroblasty do pracy, przyczyniając się do odmłodzenia skóry. Dodatkowym efektem jest likwidacja drugiego podbródka. Zabiegi z użyciem zimna z kolei powodują obkurczanie naczyń krwionośnych, poprawiają więc mikrokrążenie i dotlenienie skóry.
Bardzo korzystna jest mezoterapia bezigłowa (elektroporacja), która zależnie od użytych preparatów może nawilżyć, odżywić, ujędrnić skórę, poprawić jej koloryt (redukcja przebarwień), gdy do zabiegu użyte zostanie osocze bogatopłytkowe z krwi własnej klientki, dochodzi do zauważalnego poprawienia stanu skóry, jej odmłodzenia.
Gimnastyka
Jeśli przyjrzymy się sylwetkom baletnic, nawet tych od dawna „na emeryturze”, przekonamy się, że prawidłowa postawa ciała bardzo mocno wpływa na wygląd szyi i dekoltu. Wyprostowana szyja, uniesiona głowa, barki opuszczone swobodnie i wyprostowane plecy – w tej pozycji każdy wygląda zgrabniej i młodziej. Dowód? Wystarczy spojrzeć w lustro i porównać swój wizerunek z nawykowym „garbem” i po wyprostowaniu się.
Warto więc zachęcać do regularnej gimnastyki – zwłaszcza do tych aktywności, które wpływają na utrwalenie prawidłowej postawy. Szczególnie przydatne będą tu takie formy jak joga, pilates i… taniec.
Można też ćwiczyć specjalny zestaw ćwiczeń nazywany jogą twarzy – pomaga rozluźnić napięcia mięśni twarzy, przyczyniając się do młodszego i pogodniejszego wyglądu, a także uczy takiego ustawiania głowy i szyi, żeby ta druga była wydłużona. Dzięki tym ćwiczeniom można łatwiej pozbyć się również drugiego podbródka, czyli miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej i opadającej, zwiotczałej skóry w okolicy podbródka.
Dorota Bury