Jak poprawić uszy? Operacja plastyczna uszu krok po kroku

powrót

Medycyna estetyczna

Deformacje uszu należą do najbardziej rozpowszechnionych deformacji okolic głowy i szyji. Szacuje się, że nawet 5% społeczeństwa może mieć problem z odstającymi uszami. Chociaż nie wpływa to ma stan naszego zdrowia i nie powoduje chorób, bardzo często jest przyczyną kompleksów i zmniejszonej pewności siebie. Z tego powodu otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu, jest jedną z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Przeczytaj, na czym polega operacja plastyczna uszu oraz kiedy warto się na nią zdecydować.
Jak poprawić uszy? Operacja plastyczna uszu krok po kroku

Kiedy warto zdecydować się na operację plastyczną uszu?

Najczęstszą przyczyną wykonywania oroplastyki uszu jest nieestetyczny wygląd - małżowiny uszne, które odstają od kości czaszki na odległość równą lub większą 2 cm. Zabieg ten jest również wykonywany w związku z doznanymi urazami. Nie ma sensu przeprowadzać otoplastyki, gdy odległość między małżowiną uszną i kością czaszki jest mniejsza niż 2 cm.

Zwykle problem odstających uszu można zdiagnozować już u małych dzieci. Nie powinno się jednak przeprowadzać zabiegu otoplastyki wcześniej niż około 13-14 roku życia, chociaż w niektórych przypadkach zabieg wykonuje się już nawet u dzieci sześcioletnich. Wiąże się to z faktem, że w tym okresie tkanka chrzęstna rozwija się bardzo intensywnie. Przedwcześnie wykonany zabieg otoplastyki może zachamować te procesy i sprawić, że uszy dziecka nie będą rozwijały się w sposób prawidłowy.

Operacje plastyczne uszu najczęściej przeprowadza się u nastolatków powyżej 14. roku życia. Poza względami anatomicznymi przemawia za tym fakt, że osoba w tym wieku może już świadomie, w porozumieniu z rodzicami, zdecydować, czy chce, aby ten zabieg został u niej przeprowadzony. Zwykle też w tym wieku nastolatkowie zaczynają zwracać większą uwagę na swój wygląd, a odstające uszy mogą stać się przyczyną złośliwych komentarzy i przyczyną kompleksów.

Operacje plastyczne uszu mogą być oczywiście również wykonywane u ludzi dorosłych. Bardzo często decydują się na nie osoby, dla których atrakcyjny wygląd jest wymogiem związanym z życiem zawodowym - na przykład aktorzy, modele, ale również dbający o wizerunek biznesmeni.

Zaleca się, by zabieg otoplastyki wykonywany był wiosną lub jesienią. Ma to związek z faktem, że zimą łatwo jest odmrozić uszy po zabiegu, natomiast latem bakterie łatwiej namnażają się.

Na czym polega operacja plastyczna uszu i jak przebiega?

Operacja plastyczna uszu (otoplastyka) nie jest skomplikowanym zabiegiem. Trwa około 60- 90 minut. W zależności od zaleceń lekarza i preferencji pacjenta, może być przeprowadzana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zapada po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i obiektywnego. Lekarz rozważa zarówno obiektywne aspekty anatomiczne, jak i kwestie psychologiczne.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania kilku nacięć na tylnej powierzchni ucha. Wybór miejsca nacięcia ma znaczenie nie tylko dla prawidłowości wykonania zabiegu, ale i ma znaczenie estetyczne. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie blizny, dlatego też dobrze, jeśli nacięcia zostaną wykonane w takim miejscu, by były niewidoczne.

Na dalszym etapie zabieg polega naodpowiednim wypreparowaniu i wygięciu chrząstki do tyłu. Następnie zostają założone szwy, które sprawiają, że ucho zabliźniając się, pozostaje w nowej pozycji i nie odstaje. Szwy te są niewchłanialne, służą utrzymania uszu we właściwej pozycji. Po zabiegu zakłada się opatrunek i specjalną opaskę. Pacjent powinien zgłosić się na zdjęcie szwów około dwóch tygodni po zabiegu.

Korekcja odstających uszu - przeciwwskazania

Wśród przeciwskazań do wykonania zabiegu wymienia się m.in: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, cukrzycę i infekcje skóry i śluzówek, a także ciążę i laktację.

Wady i zalety operacji plastycznej uszu

Do wad operacji plastycznej uszu należy zaliczyć przede wszystkim dolegliwości związane z samym zabiegiem - chociaż nie są one duże. Zabieg nie powinien być bardzo bolesny, jednak można odczuwać lekki ból wczasie gojenia się rany. Po zabiegu będziemy musieli zrezygnować na krótko z niektórych form aktywności - na przykład basenu, sauny czy niektórych sportów i chronić głowę przed urazami. Należy liczyć się również z tym, że po zabiegu pozostaną nam niewielkie blizny. Operacja plastyczna uszu to również wydatek rzędu 2-5 tys. zł.

Warto się zdecydować na operację plastyczną uszu, gdyż jest to prosty, mało inwazyjny zabieg, a pozwala znacząco poprawić wygląd, pozbyć się kompleksów i zwiększyć pewność siebie.

Źródło: Operacja plastyczna uszu - klinika Aesthetic Med (aestheticmed.com.pl)

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS