Szczupłe i jędrne ciało – jakie kosmetyki?

powrót

Wiedza

Marzenia o posiadaniu pięknej sylwetki i jędrnej skóry bez cellulitu szczególnie silne są właśnie teraz, na początku letniego sezonu wakacyjnego. Siedzący tryb życia, jaki charakteryzuje coraz większą część populacji zachodnich społeczeństwa, to główna przyczyna powstawania „pomarańczowej skórki”. Do niego dołączają niezdrowa dieta i stres. Oczywiście defekt ten kojarzy się z nadwagą, ale tak naprawdę dotyczy również osób szczupłych. Kosmetyka oferuje metody i produkty, które pozwalają uporać się z nieestetycznymi nierównościami. W niniejszym artykule skupimy się na kosmetykach.

Nieco fizjologii

Cellulit, czyli dokładniej – lipodystrofia, charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej i najczęściej zlokalizowany jest na udach, pośladkach, kolanach, brzuchu i ramionach. Polega na nieprawidłowym rozkładaniu się tłuszczu w adipocytach, co powoduje ucisk naczyń krwionośnych przez nadmiernie rozrośnięte albo zbyt liczne komórki tłuszczowe. Nagromadzenie tłuszczu, wody i toksyn powoduje powstanie charakterystycznych nierówności widocznych mniej lub bardziej wyraźnie na powierzchni skóry. Towarzyszy temu degeneracja i twardnienie włókien kolagenu, co przyśpiesza starzenie się tkanki łącznej.

Wyróżniamy trzy typy cellulitu odpowiadające trzem stadiom jego rozwoju:

Cellulit tłuszczowy – miękki, niebolesny podczas uciskania ciała. Widoczny jest na biodrach, udach, brzuchu lub ramionach. Jest konsekwencją nadmiaru masy tłuszczowej. W tym stadium adipocyty kumulują się, włókna kolagenu są gęste, ale jeszcze mają normalną budowę.

Cellulit obrzękowy lub wodny – dotyczy głównie dolnych części ciała, jest miękki w dotyku. Często powiązany jest z zaburzeniami krążenia, ponieważ usztywnione włókna kolagenu uciskają żyły, powodując zatrzymywanie wody, toksyn i sprzyjając powstawaniu obrzęków.

Cellulit włóknisty – charakteryzuje go fibroza (zwłóknienie). Jest twardy w dotyku i bolesny. Sytuuje się na udach, pośladkach, kolanach i stanowi najbardziej zaawansowane stadium tego defektu. Nierówności są wyraźnie widoczne, a uciskane nerwy są przyczyną odczuwanej bolesności.

 

Czynniki sprzyjające rozwojowi cellulitu

Przede wszystkim są to czynniki hormonalne – a głównym winowajcą są hormony żeńskie, które są powiązane z różnymi etapami życia kobiety: dojrzewaniem, zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych, ciążą, menopauzą.  Dlatego właśnie cellulit jest postrzegany jako dolegliwość typowo kobieca, rzadko dotykająca mężczyzn.

Sprzyjają mu też czynniki genetyczne: one wpływają bowiem na liczbę adipocytów. Ponadto proces spalania tłuszczów w procesie lipolizy jest „zaprogramowany” genetycznie, co oznacza, że niektóre osoby mają większe skłonności do odkładania się tłuszczu niż inne przy jednakowej diecie.

Wreszcie nie można lekceważyć wpływu trybu życia. Dieta zbyt kaloryczna lub niedbała rozregulowuje metabolizm. Organizm niezdolny do usuwania szkodliwych substancji odkłada je. Z kolei siedzący tryb życia sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze niż ilość dostarczanych kalorii. Przyczynia się również do rozleniwienia metabolizmu, a to upośledza wydalanie toksyn i odpadów. Również stres ma wpływ na powstawanie cellulitu, ponieważ pod jego wpływem wydzielany jest kortyzol, który powoduje zatrzymywanie wody i hamuje rozpad tłuszczów.

 

Możliwości gabinetów kosmetycznych

Techniki manualne, aparaty, kosmetyki, nutrikosmetyki – oferta zabiegów pozostających w zasięgu możliwości kosmetyczki jest szeroka. Jeśli umiejętnie dobierze się różne metody, terapia będzie dopasowana do potrzeb indywidualnych i – co najważniejsze – skuteczna.

Podstawa jest zdiagnozowanie typu cellulitu, a celem – pobudzenie krążenia krwi i limfy, ułatwienie odprowadzania nadmiaru płynów, zapobieganie włóknieniu tkanki, poprawa wyglądu skóry i ujędrnienie.

Niezbędny jest jednak aktywny współudział klientki. Kuracja wymaga globalnego podejścia. Wiedza, doświadczenie i umiejętności kosmetyczki ora odpowiedni dobór preparatów i urządzeń to podstawa powodzenia.

 

Substancje aktywne i surowce roślinne wspomagające wyszczuplanie

Wyszczuplające: ograniczające lipogenezę – rutyna, sfingozyna, pobudzające lipolizę – kofeina, teofilina, escyna, miłorząb japoński, L-karnityna...

Sprzyjające odprowadzaniu wody: poprawiające drenaż – bluszcz, ruszczyk kolczasty, jastrzębiec kosmaczek, kasztanowiec indyjski, czerwona winorośl...

Ujędrniające: wpływające na tonus skóry – olej sezamowy, witaminy A i E, krzem, kwasy AHA, skrzyp polny, wąkrotka azjatycka...

 

Anne-Sophie Gamelin

Cabines nr 249

Tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS