Złudzenie optyczne – pielęgnacja okolic oczu

powrót

Wiedza

Wszystko zaczyna się od cieniutkich, drobnych linii, potem pojawiają się głębsze zmarszczki, wreszcie worki, które zdradzają stresujący tryb życia i niedobory snu. Okolice oczu są jedną z najbardziej delikatnych stref twarzy i z tej racji zasługują na szczególną uwagę. Jako uzupełnienie pielęgnacji twarzy zabiegi na okolice oczu są niezbędne każdej kobiecie, która chce jak najdłużej zachować kapitał młodości. Specyficzne formuły, nowe narzędzia i nowe zabiegi – marki kosmetyczne oferują coraz lepsze metody pielęgnacji tej wrażliwej strefy i nie jest to jedynie złudzenie optyczne!

Strefa krucha z natury

Delikatność okolic oczu wynika z budowy tej strefy. Skóra tutaj jest o 40% cieńsza od skóry na pozostałej części twarzy. Nie zawiera komórek tłuszczowych, dlatego ochronny film jest mniej skuteczny w ochronie przed nadmiernym parowaniem wody przez skórę. Naskórek jest tu zatem bardziej podatny na wysuszenie.

Tkanki są ubogie we włókna podporowe (elastyna i kolagen), podczas gdy około 15 000 mrugnięć oczu dziennie i miny przybierane podczas uśmiechania się, płaczu, marszczenia brwi itd. osłabiają jeszcze bardziej elastyczność skóry w tym miejscu.

Do tego dochodzi słaba mikrocyrkulacja, ponieważ naczynka krwionośne są tu nieliczne i drobne. Z kolei żyły położone głębiej pracują z natężeniem zmieniającym się w ciągu dnia.

Wreszcie okolice oczu są bogate w mastocyty (komórki tkanki łącznej wydzielające substancje chemiczne uczestniczące w reakcjach obronnych organizmu), dlatego jest to strefa bardzo wrażliwa i podatna na reakcje alergiczne.

 

Konsekwencje

Kurze łapki

Pierwsza oznaka starzenia się skóry to charakterystyczne linie powstające przy zewnętrznych kącikach oczu, stopniowo pogłębiające się – to tzw. kurze łapki.

 

Cienie

Usytuowane w oczodole pod oczami są konsekwencją zaburzeń krążenia i nagromadzenia krwi. Powodem jest spowolniona mikrocyrkulacja krwi i limfy. Barwniki krwi gromadzą się w tkance łącznej, dając ten charakterystyczny efekt kolorystyczny, wahający się od żółtego do czerni. Osoby o pewnym typie budowy (o kościstych twarzach) lub o pewnym fototypie (bruneci) są szczególnie narażone na nie.

 

Worki

Jest to wynik zwiotczenia skóry i zaburzenia krążenia limfatycznego pod oczami, stąd charakterystyczne obrzmienie, pojawiające się najczęściej rano. Rodzinne predyspozycje, wiek, stres i zmęczenie nasilają to zjawisko.

 

We wszystkich przypadkach zmęczenie oczu (szczególnie z powodu pracy przy komputerze), brak snu, wiatr, słońce i nieprawidłowa higiena życia (alkohol, tytoń...) stanowią czynniki nasilające powstawanie wymienionych objawów.

 

Każdy problem ma swoje rozwiązanie

Kosmetyki pielęgnacyjne dla okolic oczu wymagają szczególnych składników, bardzo dobrze tolerowanych przez śluzówkę oczu. Dlatego powinny mieć pH podobne do pH łez, a także być izotoniczne (ciśnienie osmotyczne identyczne jak w przypadku płynów organizmu), żeby nie powodować podrażnień.

 

Demakijaż

Wrażliwość oczu i powiek wymaga odpowiedniej higieny i preparatów przeznaczonych specjalnie do oczyszczania okolic oczu. Niezależnie od tego, czy mają postać lotionu, żelu, czy mleczka, są wodnymi emulsjami złożonymi z hydrolatów (np. bławatka, róży), łagodnych detergentów i konserwantów chroniących przed mikrobami. Do usuwania kosmetyków wodoodpornych najlepsze będą produkty w postaci olejków lub kremów typu W/O.

 

Pielęgnacja

Dostępne w postaci kremów, żelów, serum, płatków, maseczek kosmetyki do pielęgnacji tej okolicy mają konkretny cel:

Wygładzanie zmarszczek

Substancje aktywne mają za zadanie nawilżyć, wygładzić i wzmocnić naskórek, sprzyjając odnawianiu się komórek: proteiny zbóż, witaminy A, C, E, kwas hialuronowy, kwasy owocowe, wąkrotka azjatycka...

Usuwanie cieni

Substancje aktywne mają pobudzić mikrocyrkulację, żeby zniwelować ciemne zabarwienie spowodowane gromadzeniem się barwników krwi: ruszczyk, oczar wirginijski, arnika górska, siarczan dekstranu, witamina K, mącznica lekarska...

Zniwelowanie worków

Stosowane w tym celu substancje aktywne mają pobudzić układ limfatyczny i zapobiec wiotczeniu skóry: kofeina, bluszcz, zielona herbata, przywrotnik, ostrokrzew, skrzyp polny...

 

Nowe kosmetyki

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe preparaty do pielęgnacji okolic oczu w postaciach ułatwiających pielęgnację tej strefy.

Plastry – można je stosować przez dłuższy czas, powodują ujędrnienie i obkurczenie naczyń krwionośnych.

Długopisy z kulką – metalowa kulka po schłodzeniu odświeża, drenuje delikatnie i rozmasowuje tkankę.

Wypełniacze– inspirowane iniekcjami z kwasu hialuronowego wykonywanymi rpzez lekarzy medycyny estetycznej przeznaczone są do nakładania na zmarszczki i dzięki specyficznym właściwościom powodują ich wypełnienie i wizualne wygładzenie.

    

Anne-Sophie Gamelin

Cabines nr 246

tłum. Dorota Bury    

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS