Charakterystyka trądziku niemowlęcego

powrót

Dermatologia

Trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej między 3. a 12. miesiącem życia i może się utrzymywać nawet do okresu dojrzewania.
Charakterystyka trądziku niemowlęcego

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy jest rodzajem trądziku dotykającego dzieci w kilku pierwszych miesiącach ich życia. To dolegliwość, która zdarza się stosunkowo często i nie jest groźna dla dziecka. Trądzik niemowląt dzieli się na noworodkowy, który występuje w pierwszych tygodniach życia oraz niemowlęcy, który może się pojawić nawet do roku od urodzenia. Znacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Przypomina zmiany skórne, które występują u nastolatków w okresie dojrzewania. Wizyta u lekarza dermatologa jest konieczna, jeśli pojawią się ropne zmiany skórne.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Etiologia trądziku niemowlęcego jest nadal kwestią sporną i nie została do końca poznana. Jednak za główną przyczynę uznaje się przegrzewanie dziecka. Teorię tę potwierdza fakt, iż zmiany trądzikowe powstają najczęściej w miejscach, na których dziecko śpi lub gdzie jest niewielki dostęp powietrza, natomiast znikają po ochłodzeniu ciała. Kolejną teorią powstawania trądziku niemowlęcego jest przekazanie nadmiernej liczby androgenów z organizmu matki do ciała dziecka jeszcze w okresie płodowym. Jednak dotyczy to tylko trądziku noworodkowego. Do pozostałych przyczyn należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nowe ubranka i nowa pościel,
  • kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry,
  • proszek do prania,
  • pieluszki.

Warto udać się do lekarza pediatry lub dermatologa w celu potwierdzenia, iż zmiany skórne są objawem trądziku, a nie na przykład skazy białkowej, gdyż zdarza się, że choroby te są ze sobą mylone.

Objawy trądziku niemowlęcego

Głównym charakterystycznym objawem trądziku niemowlęcego jest obecność łagodnych zmian skórnych. Mają one formę czerwonych plamek na skórze, które przypominają wypryski wieku dojrzewania. Niekiedy mylone są z potówkami. Z czasem przekształcają się w twardsze grudki. Drugą formą trądziku niemowlęcego są białe i zamknięte zaskórniki. Wszystkie zmiany skórne będące objawem trądziku nie swędzą i charakteryzują się sączącą się z nich wydzieliną. Niekiedy może dojść do nadkażenia zmian, na skutek czego dochodzi do stanu zapalnego, który objawia się obecnością ropy. Konieczna jest wówczas jak najszybsza konsultacja z lekarzem specjalistą.

Leczenie trądziku niemowlęcego

Zazwyczaj leczenie trądziku polega na odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Najczęściej zaleca się przemywanie skóry objętej zmianami przegotowaną wodą z dodatkiem emolientu, który będzie nawilżał i chronił skórę dziecka. Na twarde grudki warto stosować maść o działaniu wysuszającym, jak maść cynkowa lub sudocrem. Większość pediatrów jest zdania, iż nie należy stosować specjalistycznego leczenia. Trzeba przeczekać, aż zmiany pod wpływem prawidłowej higieny i pielęgnacji skóry samoistnie znikną. Kolejnym etapem leczenia jest nieprzegrzewanie dziecka. Łóżeczko nie powinno znajdować się w okolicy grzejników. Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco, należy dotknąć skórę karku. Jeśli jest sucha i ma normalną temperaturę, oznacza to, że dziecko ma optymalne warunki cieplne. Tak jak w przypadku każdego innego trądziku, zabronione jest wyciskanie wyprysków, gdyż może dojść do nadkażenia ran i wystąpienia stanu zapalnego skóry.

Jak uniknąć wystąpienia trądziku niemowlęcego?

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć wystąpienia trądziku niemowlęcego. Podczas profilaktyki ważne jest stosowanie łagodnych detergentów do prania i nieprzegrzewanie dziecka. Do pielęgnacji skóry maluszka należy stosować emolienty hipoalergiczne, trzeba też dbać o odpowiednie nawilżenie powłok skórnych polecanymi hipoalergicznymi kosmetykami oraz unikać sztucznych tkanin.

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS