Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Jaskra, czyli niebezpieczna choroba oczu - co powinniśmy wiedzieć?
powrótAktualności
Oczy to bardzo delikatny narząd. Pozwala nam widzieć otaczający nas świat, uczyć się, korzystać z życia, a jednocześnie chroniony jest wyłącznie poprzez cienką skórę powiek oraz wachlarz rzęs. Oczy, podobnie jak inne narządy, mogą ulec różnym schorzeniom. Jednym z nich jest bardzo groźna jaskra. Prowadzi do powolnego zaniku nerwu wzrokowego, a co za tym idzie - krok za krokiem powoduje utratę widzenia. Warto zapoznać się z charakterystyką tej choroby - poznać objawy, a następnie sposoby leczenia, by móc zareagować w odpowiednim momencie!
Przyczyny jaskry - skąd bierze się ta choroba?
Nerw wzrokowy należy do jednego z najbardziej wrażliwych w ludzkim organizmie. Przyczyny powstawania jaskry wciąż nie są do końca znane. Lekarze twierdzą, że w grupie ryzyka najczęściej znajdują się osoby, których rodzice, przodkowie mieli jakiekolwiek objawy jaskry, byli leczeni na tę chorobę, bądź przez jaskrę utracili możliwość widzenia. Wyraźnie pokazuje to, że kluczowym czynnikiem jest ten genetyczny. Ponadto, większe ryzyko jaskry mają osoby, które ukończyły już 60. rok życia. Wpływ na pojawienie się jaskry mają również takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca. Nieleczona jaskra prędzej czy późnij może doprowadzić do zaniku włókien nerwowych siatkówki, a co za tym idzie - całkowitej utraty wzroku.
Uszkodzenia nerwu wzrokowego - objawy jaskry
Jaskra jest bardzo podłym schorzeniem. Pierwsze objawy jaskry są praktycznie dla nas niewidoczne, nieuchwytne. Pojawiają się zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, a przy tym pojawia się lekki światłowstręt, widzenie kół wokół źródeł światła, zaczerwienienie oczu czy problemy z widzeniem w ciemności. Zazwyczaj objawy te są trudne do uchwycenia przez człowieka, który jest w pełni zdrowy i nie zawsze przejmuje się najdrobniejszą nawet niedyspozycją.
Podczas jaskry znacznie zwiększa się ciśnienie śródgałkowe, a zmiana następuje także w przypadku kąta przesączania. Częste łzawienie oczu, kłopoty w polu widzenia, zmiana ciśnienia w gałce ocznej - to wszystko powinno nas zaalarmować. Im szybciej udamy się do lekarza, tym lepiej, gdyż leczenie jaskry jest bardzo trudne, a zmiany, które zdążyły już zajść - praktycznie nieodwracalne. W diagnozowaniu jaskry nieodzowna okazać się może specjalna latarka diagnostyczna.
Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy cierpimy na tę chorobę, czy nie, powinniśmy od razu zwrócić się do lekarza, kiedy dopadnie nas ostry atak jaskry objawiający się następująco:
- bólem oka,
- bólem głowy,
- zawężeniem pola widzenia,
- nudnościami, wymiotami,
- zaburzeniami pracy serca.
Sposoby leczenia jaskry są różne, jednak do najpopularniejszych należy wstawienie mikroimplantu, selektywna trabekuloplastyka laserowa oraz irydotomia laserowa. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://medwil.pl/.