Najważniejsze przyczyny osteoporozy

powrót

Medycyna

Szacuje się, że w Polsce ponad 2 mln ludzi zmaga się z osteoporozą.
Najważniejsze przyczyny osteoporozy

Niestety, osteoporoza to choroba bardzo podstępna. Potrafi rozwijać się latami, zupełnie nie dając o sobie znać. Warto więc dowiedzieć się, jakie są przyczyny jej powstania oraz ustalić, czy jest się w grupie ryzyka. Zwiększy to nasze szanse w walce z tą chorobą.

Co to jest osteoporoza?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Trudno się temu dziwić, skoro cierpi na nią około 75 milionów osób na świecie. Schorzenie to oznacza, że dochodzi do patologicznego ubytku masy kostnej. Zwiększa się tym samym ryzyko złamań kości. Osteoporoza długo rozwija się bezobjawowo. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy dochodzi u nich do licznych urazów i złamań kości. Objawami bywają także bóle kości długich pod wpływem obciążenia, ból kręgosłupa, powstanie kifozy piersiowej oraz obniżenie wzrostu. Więcej o chorobie można przeczytać na https://calperos.pl/blog/sg/osteoporoza-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/.

Jakie są przyczyny osteoporozy?

Osteoporoza aż w 80 procent przypadków ma charakter pierwotny, zaś w 20 procent wynika z chorób współistniejących jak zaburzenia hormonalne, alkoholizm, szpiczak, choroby wątroby czy reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej powodem jej rozwoju jest długotrwały niedobór wapnia. Pierwiastek stanowi podstawowy materiał budulcowy z kości, który powinien być dostarczany organizmowi regularnie. Jego niedobór na ogół jest wynikiem nieprawidłowej diety lub stosowania używek jak kawa, alkohol czy papierosy. Przyczyną bywa także złe wchłanianie wapnia z jelit i nerek, niedobór witamy D, genetyka, czy wzmożenie wydzielania parathormonu przez przytarczyce. Warto mieć na uwadze, że istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę. Najczęściej wymienia się płeć żeńską, okres ciąży i karmienia piersią, menopauzę, wiek po 60 roku życia, długotrwałe unieruchomienie i rekonwalescencję po złamaniach kości, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, a także szczupłą budowę ciała.

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy polega głównie na farmakoterapii. Najczęściej przepisywane są bisfosfoniany, które hamują resorpcję kości. Oprócz tego należy przyjmować preparaty wapnia. Zalecana jest także fizjoterapia, w tym ćwiczenia budujące siłę mięśniową oraz usprawniające ruchomość w stawach. Ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennej diety produktów bogatych w wapń jak nabiał, ryby, warzywa i owoce cytrusowe, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Należy także zrezygnować z nałogów i zwiększyć aktywność fizyczność. Z tymi zmianami nie warto jednak czekać do diagnozy osteoporozy. Warto wdrożyć je w swoje życie już dziś. To najlepsza profilaktyka, która pozwoli na długo cieszyć się zdrowym i mocnym szkieletem. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na wapń warto zdecydować się na suplementację. Daje ona gwarancję, że nasz organizm otrzymuje dokładnie tyle wapnia, ile aktualnie potrzebuje. Polecanym preparatem jest Calperos. Choć posiada on status leku, jest dostępny bez recepty. Preparat zawiera wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm. Ma formę twardych kapsułek, które należy przyjmować w trakcie posiłków. To najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce. Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie https://calperos.pl.

Osteoporoza to choroba, której nie warto ignorować. Choć najczęściej dotyka ona osoby w średnim wieku i starsze, warto sobie uświadomić, że jej rozwój rozpoczyna się wiele lat wcześniej. Niestety, wraz z wiekiem dochodzi do większych ubytków masy kostnej, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Należy także postawić na regularną aktywność fizyczną i zrezygnować z używek. Dobrym pomysłem jest regularnie badanie gęstości kości, co pozwoli na szybką reakcję w razie wykrycia pierwszych oznak osteoporozy.

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS