Indywidualne doradztwo kosmetyczne i makijażowe

powrót

Styl

Nauczenie klientek pielęgnacji skóry dostosowanej do typu cery i odpowiedniego sposobu malowania się jest jedną z najatrakcyjniejszych usług, jakie możecie zaoferować. Usługa taka pozwala kobiecie nauczyć się odpowiedniego spojrzenia na samą siebie, doceniania swojej twarzy, wyglądu, umożliwia poznanie własnych atutów, zaakceptowanie i zatuszowanie niedociągnięć, cieszenie się swoim wiekiem i poznanie „swoich” kolorów, które podkreślają urodę. Dobrze opanowana umiejętność malowania się jest sposobem na zajęcie się sobą, podkreślenia kobiecości; to dowód szacunku i miłości dla siebie. Celem niniejszego artykułu jest dostarczenie Wam dodatkowych narzędzi, którymi możecie wzbogacić swoją pracę.

Żeby jednak osiągnąć taki efekt, konieczna jest jeszcze umiejętność dopasowania rad do potrzeb klientki. Techniczna wiedza i podstawowe umiejętności są oczywiście fundamentem kursów automakijażu. Każda kosmetyczka powinna umieć je przekazywać dzięki temu, co sama wie.

W doradztwie wizerunku klientka jest analizowana globalnie, jako całość: kolory, które do niej pasują (na podstawie analizy kolorystycznej), jej osobowość i upodobania, jej styl, jej osobiste potrzeby i wymogi uprawianego przez nią zawodu.

 

Obserwacja skóry i twarzy

Posadźcie klientkę wygodnie przed lustrem, najlepiej w świetle dziennym, z włosami odsuniętymi w tył, żeby odsłonić całą twarz. Obserwujcie jej skórę, ale swoje spostrzeżenia zachowajcie dla siebie. Zapytajcie o jej nawyki i jej własne zdanie na temat jej skóry. Zapytajcie o sposób pielęgnacji w domu, w gabinecie, czy depiluje brwi, czy się maluje i jak często, jakich produktów używa.

Zapytajcie, czy zgodzi się pokazać Wam swoją kosmetyczkę, żebyście mogły ocenić jej wybór produktów i kolorów. Jej własne słowa powiedzą Wam bardzo wiele o jej osobowości i o tym, czego szuka w kosmetykach.

Powiedzcie jej o swoich własnych uwagach na temat typu jej skóry, naturalnego kolorytu, kształtu twarzy. Zapytajcie, co jej samej podoba się w jej twarzy, a także o to, co wolałaby zatuszować. Dobrze byłoby powiedzieć jej coś miłego, dowartościowującego, na przykład że ma piękne oczy, delikatną skórę. Unikajcie uwag na temat tych wad, których nie można zmienić.

 

Przede wszystkim – pielęgnacja twarzy

Tak jak doskonale gładkie płótno podkreśla walory pięknego malowidła, najpiękniejszy makijaż przyniesie oczekiwany efekt tylko na skórze zadbanej i gładkiej. Geny, wiek, czynniki hormonalne mają oczywiście znaczenie w przypadku większości kobiet, ale zastosowanie się do kilku prostych i praktycznych rad pomoże przygotować skórę do makijażu.

Kosmetyczki często bywają zaskoczone, odkrywając, jak niektóre kobiety niewiele robią dla swojej skóry. Bardzo ważne jest zatem powiedzieć tym klientkom, że najbardziej naturalne piękno jest zasługą podstawowych zabiegów zapewnianych skórze. I tak po zdiagnozowaniu typu skóry (tłusta, sucha, wrażliwa, mieszana, dojrzała, zanieczyszczona) przekażcie klientce następujące reguły:

Oczyszczanie

Piękna skóra potrzebuje przede wszystkim codziennego, wykonywanego dwukrotnie zabiegu podstawowego – oczyszczania. Rano wystarczy lekkie przetarcie tonikiem, wieczorem dokładniejsze mycie, z użyciem dobranych o typu cery produktów. Ten zabieg zapewni skórze przygotowanie do przyjęcia kolejnych kosmetyków.

Nawilżanie

Rano lekki krem nawilżający dopasowany do typu cery, wieczorem bogatszy, działający naprawczo, a do tego coś na okolice oczu i ust.

Pielęgnacja i regeneracja

Oczyszczanie i nawilżanie należy uzupełnić specjalnymi zabiegami, nastawionymi bardziej na konkretne problemy: peelingami, maskami, serum, kremami o specjalnym działaniu. Kosmetyczka powinna wyjaśnić klientce znaczenie tych dodatkowych zabiegów i zaproponować produkty dopasowane do stylu życia i potrzeb klientki. Comiesięczny zabieg w gabinecie będzie dobrym rozwiązaniem dla kobiety, która nie ma czasu na zabiegi domowe. Dla Was zaś będzie to znakomita okazja do zdobycia lojalnej klientki.

Niezależnie od tego, jaki typ cery posiada klientka, jeśli będzie wypielęgnowana i zdrowa, każdy makijaż będzie stanowił rzeczywistą jej ozdobę.

 

Piękna linia brwi dla naturalnego i wyrazistego spojrzenia

Brwi podkreślają oczy, ich wyraz, nadają głębi i „duszy” spojrzeniu. Istnieje wiele kształtów brwi. Najważniejsze to zachować zgodność ich rysunku z wyglądem twarzy, nadać jej charakter poprzez ich wygląd. Wyjaśnijcie klientce, jakie są zasady regulacji brwi, wyznaczania ich łuku i pokażcie, jak można wyznaczyć najlepsze proporcje. Zachęcajcie ją, by regularnie przychodziła na depilację; to nie jest kosztowny zabieg.

Podkreślajcie, że zbyt mocno wydepilowane brwi nie wyglądają dobrze. Mają mieć naturalny wygląd, trzeba jedynie usunąć zbędne włoski zaburzające ich kształt.

 

Akcesoria artysty

Nawet jeśli jest ich niewiele, akcesoria są bardzo pomocne w wykonaniu udanego makijażu. Zależnie od potrzeb i umiejętności klientki doradźcie jej odpowiednie pędzle, gąbki i inne użyteczne drobiazgi. Wiele kobiet nie wie, jakie akcesoria będą im przydatne ani jak ich używać.

 

Dobry wybór kolorów

Doradztwo wizerunku wymaga dokładnej analizy typu urody klientki i określenia, które kolory podkreślą jej urodę i rozświetlą twarz.

Przypomnijmy skrótowo: istnieją dwie tonacje kolorystyczne – zimna, czyli przesunięta w kierunku niebieskiego (kolory różowy, zielony, niebieski, srebrny) i ciepła, z dodatkiem żółtego (czyli kolory pomarańczowy, ciepły czerwony, niektóre ciepłe odcienie zieleni, złoty).

Nasza skóra reaguje na kolor. Jedne karnacje będą rozświetlane odcieniami ciepłymi, inne – zimnymi. Potem należy jeszcze określić, czy korzystniejsze są odcienie jasne, czy ciemniejsze.

Są to bardzo podstawowe zasady kolorymetrii, mają jednak zastosowanie w doborze makijażu klientki.

Jeśli nie jesteście ekspertkami w tej dziedzinie, zapytajcie klientkę, które kolory lubi nosić i jakie uczucia wywołują w niej różne barwy. Potem przyłóżcie do jej twarzy kilka chust w różnych kolorach i oceńcie razem, jak wpływają na wygląd jej twarzy i cery.

Jedna ważna zasada: nie mieszajcie kolorów zimnych z ciepłymi, efekt będzie bowiem nieciekawy. Stosujcie te zasady przy doborze podkładu, różu, cieni do powiek, szminek, lakierów do paznokci. Wszystko musi ze sobą współgrać.

 

Osobowość klientki, styl i upodobania

Podczas pracy z klientką macie okazję porozmawiać z nią na temat jej nawyków makijażowych, pielęgnacyjnych, jej oczekiwań osobistych i zawodowych, a także o ewentualnej chęci zmiany wyglądu, stylu i upodobań.

Wasze porady muszą obejmować całą osobę, a przy tym respektować fakt, że każda zmiana wymaga czasu i powinna być łagodna. Na przykład kobieta, która nigdy nie nosiła makijażu, nie może nagle usłyszeć, że powinna codziennie robić sobie wyrafinowany makijaż, nawet jeśli taki makijaż znakomicie podkreśla jej urodę.

Wasza pomoc polega na indywidualnych poradach, które będą punktem wyjścia dla klientki. Na przykład kobieta, która się maluje codziennie, będzie oczekiwała od Was podpowiedzi, jak to robić inaczej, w sposób bardziej wyrafinowany, żeby zyskała nowy wygląd i blask.

Zapytajcie klientkę o jej pracę – czy ma kontakt z klientami, współpracownikami, przełożonymi? Jakie oczekiwania mogą oni mieć wobec jej wyglądu i makijażu?

Wreszcie weźcie pod uwagę styl klientki. Kobieta klasyczna i wyrafinowana, dyskretnie elegancka, bez wątpienia nie będzie miała takich potrzeb jak kobieta o stylu eklektycznym, która chce się wyróżniać i przyciągać wzrok.

 

W doradztwie wizerunku jest wszystko jest kwestią osobowości, taktu i... dobrego smaku.

Klucz do sukcesu? Słuchaj swojej klientki i towarzysz jej, pozwalając jej samej potwierdzić każdy wniosek, do jakiego razem dojdziecie.

 

Makijaż naturalny a makijaż wyrafinowany

W zależności odpotrzeb klientki, ale również w zależności od trybu życia, makijaż może być „naturalny” lub bardziej wyrafinowany. W przypadku klientki, która w ogóle się nie maluje, wyjaśnijcie, że lepiej jest na początku poznać proste zasady malowania niż makijaż trudny w wykonaniu, w którym będzie się czuła nieswojo. Uspokójcie ją, że może przyjść za kilka miesięcy, kiedy utrwali sobie nowe nawyki, żeby poznać nowe techniki, jeśli będzie czuła taką potrzebę.

 

Makijaż naturalny

Nałożyć lekki podkładlub krem tonujący na twarz i szyję, równomiernie rozprowadzić. W razie potrzeby skorygować niedoskonałości odpowiednio dobranym korektorem. Wybrać kredkę w odcieniu dopasowanym do kolorystyki klientki i narysować kreskę na powiece górnej, a także do połowy powieki dolnej. Nałożyć czarny wydłużający tusz do rzęs, zwłaszcza na rzęsy położone po zewnętrznej stronie, żeby nadać bardzo kobiecy wygląd „oczu kota”.

Nałożyć lekki róż, żeby cera wyglądała świeżo. Na koniec lekko musnąć usta szminką albo błyszczykiem w kolorze pasującym do urody klientki.

Jest to lekki, prosty, naturalny i szybki makijaż – idealny na co dzień.

 

Makijaż wyrafinowany

Nałożyć równomierną warstwą podkład na twarz i szyję. Nawet w przypadku tego makijażu podkład nie powinien być zbyt ciemny, ciężki. Powinien być dopasowany do karnacji i typu cery. Nie ma nic gorszego w makijażu niż efekt „tapety”, który zepsuje najbardziej dopracowany makijaż.

Ewentualne niedoskonałości zatuszować korektorem, utrwalić podkład pudrem. Kącik zewnętrzny oka podkreślić cieniem (albo dwoma lub trzema, dobranymi kolorystycznie). W przypadku makijażu wieczorowego lub na specjalne okazje warto pokazać klientce, jak można rozjaśnić spojrzenie, nakładając w wewnętrznym kąciku oka białą kredkę i jasny cień pod łukiem brwiowym.

Obrysować oko ołówkiem, żeby nadać wyrazistości spojrzeniu.

Nałożyć mascarę, zwłaszcza na rzęsy położone przy zewnętrznych kącikach.

Można ewentualnie podkreślić rysunek brwi.

Nałożyć róż.

Jeśli makijaż oczu nie jest zbyt intensywny, można obrysować usta konturówką i nałożyć szminkę w dopasowanym kolorze. Powinna mieć kolor dopasowany do urody klientki.

 

Kierujcie klientkę w stronę niezależności

Wasza pomoc ma dać klientce odpowiednią wiedzę, techniki i narzędzia, żeby potem mogła samodzielnie, niezależnie cieszyć się nowymi umiejętnościami i odkrywać własne piękno.

Skorzystajcie z tych chwil, żeby pozwolić jej podejmować samodzielne próby, konfrontować się z pewnymi trudnościami. Dzięki temu potem, kiedy zostanie sama we własnej łazience, będzie umiała sama je rozwiązać.

Zachęcajcie ją, dodawajcie odwagi i gratulujcie każdego sukcesu z całego serca. Uroda rozkwita również dzięki życzliwemu spojrzeniu profesjonalistek, którymi przecież jesteście.

 

Amélie Rigano, Cabines nr 246

tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS