Tymczasowe spa – nowa tendencja

powrót

Spa & wellness

Koncepcja sezonowych usług plenerowych, dotychczas zarezerwowana głównie dla restauracji, pojawiła się również w sektorze urody i wellness. Tak oto tymczasowe spa, dotąd obecne jedynie na luksusowych festiwalach, wkracza w życie konsumenckie. Oferta ta zaczyna być kierowana do coraz szerszej, ale też coraz bardziej specyficznej grupy odbiorców.

Pomysł dla VIP-ów

Festiwal w Cannes już od dłuższego czasu wykorzystuje pomysł spa dla gwiazd. Od siedmiu lat bowiem festiwalowe „spa pod chmurką” współpracuje z markami, które dbają o dusze i ciała gwiazd tego dorocznego wydarzenia. Oferta obejmuje zabiegi na twarz, masaże, spa dla włosów, stylizację fryzur, makijaż, pielęgnację dłoni... Pomysł ten wykorzystywano też na innych wielkich wydarzeniach, np. Midem i MIP TV. Z założenia jest to oferta dla najzamożniejszych klientów. Na fali tej tendencji marka Bulgari Spa Experience w zeszłym roku otwarła spa w paryskich Galeriach Lafayette. Oferuje osiem luksusowych zabiegów z wykorzystaniem linii pielęgnacyjnych Bulgari (bazujących na cennych kamieniach), azjatyckich technik masażu, refleksologii i kosmetyków anti-age. Podejście do klienta jest spersonalizowane, a zabiegi poprzedzone są drobiazgową analizą i diagnozą skóry.

 

Hotele też chcą zaskakiwać

Ostatniej zimy niektóre stacje narciarskie rozpoczęły rywalizację w ofercie dla klientów, dodając do niej właśnie tymczasowe spa. Valmont, szwajcarski ekspert w zabiegach anti-age, proponuje tymczasowe spa na szczycie walezyjskich gór, na wysokości 2200 metrów. Mieści się ono w niedawno otwartej restauracji. Oferuje klientom, który nacieszyli się już śnieżnym szaleństwem, relaks w spa połączony z odmładzaniem.

Latem również liczne hotele w swoich parkach i ogrodach utworzyły spa plenerowe z ofertą najlepszych marek kosmetycznych. Nowa na rynku marka Bonpoint, specjalizująca się w ubrankach dla dzieci, zdecydowała się otworzyć tymczasowe spa w swoich butikach, żeby przekonać odwiedzające je matki do zapoznania się z dobrodziejstwami masażu dla niemowląt i dzieci do 10. roku życia.

W niektórych galeriach handlowych, na lotniskach i w profesjonalnych salonach oferta ewoluuje w podobnym kierunku, żeby zapewnić klientom jak najlepsze usługi.

 

Zalety

Ta nowa praktyka wellness pozwala zróżnicować ofertę, a jednocześnie uniknąć problemów z lokalizacją.

Dodatkową korzyścią jest fakt zaistnienia oferty spa w miejscu, w którym klienci się go nie spodziewają, a także oferowanie wysokiej jakości usług bez konieczności inwestowania w lokal przeznaczony na lata użytkowania.

W takiej formie pomysł ten rozwija się już na całym świecie – w nowojorskiej kawiarni, w niemieckim sklepie czy w ekskluzywnym paryskim butiku. Cel zawsze jest ten sam: stać się motorem jakiegoś wydarzenia, o którym ludzie będą mówili, a przy okazji będą mówili o pomysłodawcy.

Niewątpliwie w tym roku znacznie więcej stacji narciarskich, kurortów i hoteli zdecydowało się na takie posunięcie. Stworzyło to zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel – gotów pracować przez kilka letnich miesięcy i kilka miesięcy zimą. Taka praca wymaga dodatkowo elastyczności, zdolności adaptacyjnych, znajomości języków obcych i pomysłowości, by zaspokoić wyszukane potrzeby klientów.

 

Marka i wyposażenie

Tendencja spa tymczasowego bazuje na pojawianiu się znanych marek w niezwykłych okolicznościach. Jednak wysoka jakość byłaby niemożliwa bez mobilnego wyposażenia zgodnego z wszelkimi niezbędnymi normami i zasadami bezpieczeństwa.

Dlatego niektóre firmy zajmujące się aranżacją spa oferują dzisiaj rozwiązania idealne dla spa plenerowego: wyposażenie, które można łatwo zainstalować w dowolnym miejscu, nawet pod gołym niebem, jeśli pozwalają na to lokalne warunki pogodowe.

Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i pozwalające na długotrwały zysk.

 

Nasza branża ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o innowacyjność. Wystarczy tylko nawiązać kontakt z osobami, które posiadają odpowiednie umiejętności i pomogą nam zrealizować te innowacyjne pomysły, pozwalające odpowiedzieć na rosnące potrzeby klientów.

 

Frédéric Lefret, Cabines nr 254

Tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS