Masaż ciepłymi kamieniami, cz. 1

powrót

Masaż

Masaż ciepłymi kamieniami to zabieg niezwykle relaksujący, który łagodnie ogrzewa ciało i przywraca komfort, zwłaszcza podczas długotrwałej zimy albo przedłużającej się niepogody. Jest bardzo atrakcyjnym punktem oferty salonów urody i spa, ponieważ zapewnia wspaniałe chwile wypoczynku i przyjemności, trwające od 50 do 90 minut.

Pochodzenie masażu

Z wykorzystywaniem kamieni w zabiegach pielęgnujących i relaksujących spotkamy się między innymi w Chinach, w Indiach i na Hawajach. Indianie z terenów dzisiejszej Arizony używali ciepłych kamieni bazaltowych do nacierania skóry podczas surowych zim, żeby się rozgrzać. Wykorzystywali w tym celu kamienie wydobyte z rzek, wygładzone przez wodę. Doceniali ich właściwości energizujące i harmonizujące. Zabieg w takiej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj z wielu ośrodków spa, opracowała w latach 90. XX wieku masażystka pochodząca z Arizony Marie Nelson Hannigan. Oczywiście inspirowała się zabiegami rdzennych mieszkańców tych terenów. Nauczała swojej techniki na całym świecie. Równocześnie inne osoby rozwijały swoje autorskie metody masażu kamieniami. Niektóre z tych technik opierają się na bardziej holistycznym podejściu, inspirowanym litoterapią, czyli wykorzystaniem właściwości kamieni i kryształów do równoważenia i przywracania harmonii organizmu. W takich zabiegach kamienie półszlachetne są umieszczane na siedmiu czakrach ciała, żeby mogły przekazać im swoją energię. Niezależnie od metody i filozofii, która ją wspiera, kamienie używane do masażu są ogrzewane w specjalnych podgrzewaczach do temperatury 50-60 stopni Celsjusza – zależnie od tolerancji masowanej osoby.

Stosowane do zabiegu kamienie pochodzą głownie z Andów. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co kupujemy, ponieważ czasami można natknąć się na utwardzony i uformowany odpowiednio pył bazaltowy – tańszy, ale gorszej jakości.

 

Kamienie bazaltowe

Bazalt jest skałą występująca bardzo powszechnie na naszej planecie. Słowo „bazalt” pochodzi w ogóle z egipskiego „becken”, które oznacza „ciemny kamień”. Jest to skała pochodzenia wulkanicznego, o ciemnym lub czarnym kolorze, powstała z magmy schłodzonej gwałtownie w kontakcie z wodą lub powietrzem. Istnieje wiele odmian bazaltu. Właściwością tej czarnej skały jest zdolność do długotrwałego utrzymywania i przewodzenia temperatury, niskiej lub wysokiej. Właśnie z tego względu jest to idealny wybór do masażu z użyciem ciepłych kamieni.

 

Właściwości masażu ciepłymi kamieniami i wskazania do niego

Masaż za pomocą ciepłych kamieni stał się bardzo popularny. Jest to zasługą jego wielu dobroczynnych właściwości. Bazaltowe kamienie dodają energii, relaksują, harmonizują, a masaż nimi wywołuje głębokie odprężenie i uspokaja. Jest znakomity zimą, kiedy niskie temperatury i brak słońca odbierają wielu osobom radość życia i dobre samopoczucie. Pomaga osobom przepracowanym, przynosi ulgę w napięciach mięśni, bólach stawów, poprawia krążenie krwi i limfy. Mówi się także, że uwalnia ciało od toksyn, dlatego zaleca się wypijanie większej ilości wody po zabiegu.

 

Kształty kamieni i sposoby ich używania

Jedną z cech charakterystycznych tego masażu jest stosowanie kamieni zgodnie z ich kształtem. Płaskie są umieszczane na strategicznych punktach ciała, a te bardziej okrągłe stosowane są do masowania jako przedłużenie dłoni masażysty.

  • Kamienie leżące na ciele

Układa się je na plecach wzdłuż kręgosłupa, czasami na wyrostkach kręgowych, czasami w przestrzeniach przykręgowych. Wkłada się je także w dłonie, układa na brzuchu, na podeszwach stóp, wsuwa między palce, kładzie na karku oraz na tricepsach, czyli w miejscu, które instynktownie rozcieramy, kiedy marzniemy.

Kamienie układane na ciele zapewniają miły dotyk i ciepło podczas całego zabiegu. Początkujący masażyści często mają problem z utratą kontaktu z masowaną osobą, kiedy odchodzą na chwilę od stołu do podgrzewacza kamieni. Kamienie na ciele rozwiązują ten problem. Trzeba tylko uważać na ich temperaturę, ponieważ po kilku sekundach od położenia ich na skórze staje się intensywniejsza. Jeśli osoba masowana odczuwa dyskomfort z powodu temperatury, można pod kamienie podłożyć cienki ręcznik.

  • Kamienie do masażu

Są jakby przedłużeniem dłoni masażysty. Z upływem czasu klient nie wie, czy jest masowany dłońmi, czy kamieniami, ponieważ skóra dłoni rozgrzewa się od kamieni.

Kamienie do masażu mają różne kształty i rozmiary. Pozwala to używać ich do masowania różnych części ciała i wykonywania różnych gestów. Dwa duże kamienie idealnie nadają się do masowania pośladków, dwa średnie można wykorzystać do masażu barków, a małe – do delikatnego masażu twarzy. Przy czym te ostatnie lepiej wykorzystywać na zimno niż na ciepło – chłodzący masaż twarzy to przyjemne ukojenie, odmłodzenie i odświeżenie skóry.

 

Przeciwwskazania do masażu ciepłymi kamieniami

  • problemy skórne, które mogą ulec nasileniu pod wpływem ciepła (egzema, trądzik, podrażnienie skóry);
  • nadwrażliwość lub brak wrażliwości skóry;
  • osoby przechodzące specyficzne terapie, w trakcie których wysoka temperatura może wywołać skutki uboczne;
  • grypa, zaburzenia odporności, stany zapalne węzłów chłonnych, antybiotykoterapia;
  • osoby w podeszłym wieku i małe dzieci;
  • żylaki (w tym przypadku lepszy będzie masaż zimnymi kamieniami);
  • wrzody.

 

Gaëlle Le Core i Daniel Paré

tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS