Masaż ciepłymi kamieniami, cz. 2

powrót

Masaż

Druga część artykułu na temat masażu ciepłymi kamieniami przybliża bardziej techniczne zagadnienia – jaki nacisk wywierać, jak kontrolować temperaturę kamieni, co z higieną, a także podpowiada rozmaite sztuczki przydatne osobom wykonującym tego typu zabiegi. Umożliwi to wykonywanie tego popularnego i przyjemnego masażu bezpiecznie i profesjonalnie.

Nacisk wywierany za pomocą kamieni

Pamiętajmy: kamienie nie czują! Masażysta nie jest więc w stanie wyczuć, wywierając nacisk za ich pomocą, jak daleko może się posunąć. Użyjcie więc wierzchów dłoni, żeby przekonać się, jaki nacisk możecie wywierać, tylko nie przesadzajcie z nim! Z drugiej strony w tego typu zabiegach mówi się raczej o głębokości nacisku niż jego sile, co w tym przypadku oznacza głębokość, na jaką ciepło kamieni penetruje masowane tkanki. Pogłębianie nacisku powinno zachodzić powoli.

 

Masowanie kościstych partii ciała kamieniami

Ciepło kamieni bazaltowych posiada tę właściwość, że wnika głęboko w tkanki. Masowanie kościstych części ciała nie jest zakazane, ale uwaga: nie wywieramy wtedy żadnego nacisku! Byłoby to nieprzyjemne. Trzeba być więc skoncentrowanym i świetnie znać anatomię, żeby nie sprawić bólu masowanej osobie.

 

Ryzyko poparzenia

Miejcie zawsze na uwadze, że im dłużej kamień leży w jednym miejscu, tym ciepło głębiej przenika w tkanki. Można w ten sposób poparzyć klienta, jeśli zawahacie się zbyt długo przed wykonaniem następnego ruchu. Bądźcie więc skoncentrowani. Kiedy masujecie, nie pozwalajcie sobie na zastanawianie się nad kolejnym ruchem, gdy rozgrzany kamień ma kontakt ze skórą. To typowy błąd początkujących, na który zawsze zwracam uwagę podczas szkoleń.

 

Łagodzenie nadmiernego ciepła

Nabierzcie nawyku przesuwania wierzchem dłoni po skórze, by złagodzić odczucia po masowaniu zbyt ciepłym kamieniem.

 

Higiena zabiegu

W tego typu zabiegach higiena odgrywa znaczącą rolę. Do mycia kamieni zaleca się produkty odtłuszczające, bakteriobójcze i grzybobójcze.

Po każdym masażu kamienie należy starannie umyć, tak samo jak pojemnik, w którym są przechowywane. I kamienie, i pojemnik należy potem dokładnie wysuszyć. Będą wtedy gotowe do kolejnego użycia. Nie można zostawiać kamieni w ciepłej wodzie, jeśli nie przewidujemy kolejnego zabiegu w krótkim czasie. W wodzie o temperaturze do 50 stopni Celsjusza doskonale rozmnażają się bakterie i mikroby.

Nie zaleca się stosowania olejków esencjonalnych w zabiegu z użyciem kamieni, ponieważ ich resztki mogą pozostać na kamieniach i wywołać alergię u osób uczulonych na nie.

 

Panowanie nad temperaturą wody

Termostat czy termometr? Dzisiaj podgrzewacze kamieni mają wbudowany termostat, tak więc łatwo jest podtrzymać pożądaną temperaturę. W starszych podgrzewaczach nie było takiej możliwości, trzeba więc było używać termometru. Na końcu artykułu proponujemy kilka sztuczek przydatnych dla początkujących.

 

Odpowiednia temperatura dla każdego klienta

Żeby zdobyć rozeznanie co do indywidualnej tolerancji na ciepło danej osoby, należy zapytać, czy woli kąpiele ciepłe, bardzo ciepłe, czy raczej o umiarkowanej temperaturze. Jeśli lubi wodę bardzo ciepłą, termostat można nastawić na 60 stopni. Jeśli to dla niej za wysoka temperatura, obniżcie ją do 50 stopni (pamiętajcie, że ta temperatura jest odpowiednia do podgrzewania kamieni do masażu dzieci i osób starszych).

 

Sztuka masażu kamieniami

W miarę kolejnych zabiegów masażysta wypracowuje sobie swój własny styl posługiwania się kamieniami. Przekonuje się, które kształty najbardziej mu odpowiadają. Staje się swego rodzaju artystą – używa kamieni jak malarz pędzla – z giętkimi nadgarstkami, masując płaską stroną lub krawędzią, zależnie od efektu, który chce osiągnąć, i zależnie od budowy ciała masowanej osoby. Od tego momentu przyjemność z dawania czegoś dobrego przeważa nad koncepcjami i interesem. Wykonywanie zabiegu staje się płynne, łatwe, oczywiste i wyrafinowane.

 

Wnioski

Mocno energetyzujący masaż gorącymi kamieniami słynie ze swego działania harmonizującego. Ciepło kamieni pomaga przy spiętych mięśniach, co jest przydatne zwłaszcza zimą (można rozluźniać na przykład dół pleców), i poleca się go po całym dniu jazdy na nartach.

 

Sztuczki i porady

Sztuczki i porady dotyczące kontroli temperatury kamieni podczas masażu

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tym masażem i nie potraficie zapanować nad ciepłotą kamieni, dajcie sobie trochę czasu.

Nauczcie się oceniać, czy kamienie są zbyt ciepłe. Wyjmijcie je z podgrzewacza nieco wcześniej, ogrzejcie naoliwione dłonie, obracając w nich gorące kamienie, i użyjcie najpierw dłoni, zanim weźmiecie do masażu same kamienie.

Jako początkujący możecie też postawić pojemnik z chłodną wodą, w którym ochłodzicie kamienie, wkładając je tam na kilka sekund.

 

Przystosowanie do ciepła

Tak samo jak podczas wchodzenia do wanny z bardzo ciepłą wodą, podczas masażu gorącymi kamieniami ciało potrzebuje kilku minut, żeby przyzwyczaić się do temperatury. Każdy masowany obszar ciała musi tak samo przyzwyczaić się do ciepła rozgrzanych kamieni. Można lekko musnąć skórę kamieniem i zaraz potem złagodzić odczucia, przesuwając po skórze wierzchem dłoni. Wystarczy zrobić tak raz lub dwa razy, by skóra się przyzwyczaiła.

 

Sztuczki i porady dotyczące używania kamieni podczas zabiegu

Nauczcie się rozpoznawać, który kamień do czego się nadaje. Zabieg będzie wtedy przebiegał płynniej, ponieważ nie będziecie tracić czasu, szukając odpowiedniego kamienia. I nie wpadajcie w panikę, jeśli nie będziecie potrafili znaleźć od razu tego wymaganego. Opanowanie tej sztuki zajmie nieco czasu.

Starajcie się układać kamienie w podgrzewaczu według wybranej zasady – dzięki temu nie będziecie musieli zastanawiać się, gdzie jest kamień potrzebny w danym momencie. Na wierzchu umieśćcie kamienie do układania na ciele, bo będą potrzebne na samym początku zabiegu. Kamienie do wkładania między palce stóp trzymajcie w torebce – są one używane zawsze razem. Nie ma nic gorszego niż szukanie drobnego kamienia pośród dużych, w dodatku w gorącej wodzie!

Ponieważ kamienie są czarne i dno podgrzewacza również, połóżcie na nim białą podkładkę.

 

Praktyczne porady dotyczące zakupu materiałów

 

Bazaltowe kamienie

W sprzedaży można spotkać zestawy 38 lub 59 kamieni, ale można tez kupować kamienie pojedynczo. Kiedy kupuje się zestaw, kamienie umieszczone są w torebkach z wypisaną nazwą. Postarajcie się więc najpierw zapamiętać, do czego nadaje się każdy kamień. Potem, w miarę upływu czasu, będziecie potrafili sami ustalać zastosowanie każdego kamienia.

 

Podgrzewacz

Na ogół dostępne są podgrzewacze o dwóch pojemnościach – 6 i 18 litrów. Większy jest wygodny w użyciu i łatwo w nim znaleźć poszczególne kamienie. Można je w nim rozmieścić według ustalonego porządku, żeby podczas zabiegu łatwo je było odnaleźć. Z kolei mniejszy podgrzewacz ma tę zaletę, że nie zajmuje dużo miejsca. Wymaga za to doskonałej organizacji od masażysty, ponieważ musi on umieć znaleźć odpowiedni kamień w każdej chwili.

 

Gaëlle Le Corre i Daniel Paré - masażyści i szkoleniowcy

tłum. Dorota Bury

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS