Serum – ekspert wśród kosmetyków

powrót

Wiedza

Jeśli można mówić o gwieździe w świecie kosmetyków, z pewnością będzie to serum. Warto dodać, że niemal każde laboratorium kosmetyczne proponuje tego typu produkt, ponieważ w nim objawia się cały jego profesjonalizm. Kiedyś serum były zarezerwowane dla nielicznych, było elitarne, dzisiaj jest to kosmetyk, którego może używać każda kobieta w domowym zaciszu. Serum, koncentrat, eliksir, esencja, aktywator, booster – nazwy są przeróżne, ale niezależnie od tego ich cel jest zawsze ten sam: uzupełniać i wzmacniać działanie kremu dzięki znacznie wyższemu stężeniu substancji aktywnych.

Termin „serum”, który w biologii oznacza osocze krwi, posiada konotacje medyczne, które z pewnością nie są przypadkowe, chociaż w kosmetyce nazwa ta odnosi się do wodnego roztworu substancji czynnych zawdzięczającego swoją konsystencję obecności czynników zagęszczających.

 

Utalentowany kosmetyk

Intensywne i ukierunkowane w działaniu serum zawdzięcza te właściwości wysokiemu stężeniu substancji czynnych, na ogół dwu-, trzykrotnie wyższemu niż w przypadku klasycznego kremu. Jego skład, precyzyjnie opracowany, opiera się na jednym lub kilku rozwiązaniach, które pozwalają substancjom czynnym docierać do najgłębszych warstw skóry. Ta zdolność penetracji serum ma na celu zapewnienie ultraskutecznego działania na konkretne problemy skórne. Celem serum nie jest więc zastępowanie kremu, ale podniesienie jego skuteczności, jeśli on sam nie wystarcza do pielęgnacji skóry z konkretnymi problemami. Stosowanie serum zaleca się w ramach kuracji lub podczas zmian pór roku. Nowa moda na tzw. layering (nakładanie kolejnych warstw produktów), która wywodzi się z Japonii, sprawiła, że powstały serum nowej generacji przeznaczone do codziennego stosowania pod krem, a nie tylko w ramach kuracji.

Serum charakteryzują się również swoją konsystencją: najczęściej wodnistą, ponieważ głównym składnikiem jest woda i (lub) olej. Dzięki temu można nakładać je bardzo cienką warstwą, płynną, ale nie tłustą. Serum dostępne są w buteleczkach z pipetą, z pompką, w ampułkach lub w minidawkach. Wystarczy naprawdę niewielka ilość produktu, ponieważ bardzo łatwo go rozsmarować na dużej powierzchni.

Producenci serum podkreślają, że są one owocem wieloletnich badań, rozwoju, wiedzy i doświadczenia laboratorium danej marki.

 

Każda skóra ma swoje serum

Każde serum przeznaczone jest do rozwiązywania konkretnego problemu skórnego.

Najpopularniejsze są serum anti-age, rekomendowane kobietom po 40. roku życia, kiedy to metabolizm fibroblastów zaczyna spowalniać i pojawiają się bardziej widoczne zmarszczki, a także obniża się gęstość i maleje elastyczność skóry. Kwas hialuronowy, roślinne komórki macierzyste, kolagen, kwas glikolowy i witaminy to najpopularniejsze substancje czynne w tej kategorii produktów podtrzymujących młodość.

Poza silnym działaniem biologicznym niektóre serum zapewniają też działanie na zasadzie złudzenia optycznego. Efekt jest widoczny natychmiast w postaci wygładzenia, napięcia, rozświetlenia, wypełnienia...

Wielka moda to serum wybielające wpływające na składniki pigmentacyjne i naczyniowe skóry, korygujące dyschromie cery i poprawiające blask skóry.

Serum bywa też mistrzem nawilżania. Kiedy krem nie wystarcza, serum nawilżające skupia się przede wszystkim na odbudowie poziomu nawilżenia skóry poprzez pobudzenie jej naturalnego mechanizmu nawadniania.

Istnieje jeszcze cała gama serum o konkretnym działaniu: łagodzące dla cery wrażliwej i alergicznej, przywracające równowagę, oczyszczające i odblokowujące pory dla cery tłustej i mieszanej, nie wspominając już o produktach do dekoltu i pod oczy.

Wraz z demokratyzacją tego produktu znajdziemy dziś również serum, których bardziej uniwersalne przeznaczenie – blask i nawilżenie – zostało opracowane z myślę o młodszej klienteli.

 

 

Podsumowując, serum jest bez wątpienia profesjonalnym produktem, którego zalecenie danej osobie powinno być poprzedzone diagnozą stanu skóry. To jest zadanie dla kosmetyczki, która najlepiej może doradzić serum odpowiednie do potrzeb skóry danej osoby i pouczyć o zasadach stosowania takiego produktu.

 

Anne-Sophie Gamelin

Cabines France, nr 265

tłum. Dorota Bury

 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS